Dieta sirtfood – panaceum na odchudzanie?

Świat fitness ma to do siebie, że co chwilę pojawia się jakaś nowość. Najczęściej jest to krótka moda, po której nowa koncepcja przechodzi w niepamięć. Dieta sirtfood jest hitem ostatnich lat. Popularność zawdzięcza między innymi piosenkarce Adele, która schudła na niej około 45 kg. Nie była pierwszą, która zastosowała tę dietę, opracowaną już w 2016 roku. Tak duży spadek masy ciała robi wrażenie, jeżeli jednak rozważasz zastosowanie tego sposobu żywienia, to musisz dokładnie zapoznać się z jego zasadami.

dieta-sirtfood-7

Zdjęcie z www.viva.pl

Czy sirtuiny zapewnią wieczną młodość?

Sirtuiny to grupa białek enzymatycznych, którym przypisuję się zdolność do wyciszania genów starzenia. Nauka wiąże z tymi składnikami wielkie nadzieje, bo ilość przypuszczalnych właściwości jest imponująca. Co prawda konieczne są dalsze badania, ale dotychczas wykonane potwierdzają, że składnik ten pozytywnie oddziałuje na organizm ludzki.

Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać potencjał tych substancji, musisz stosować produkty, które odpowiadają za aktywowanie sirtuin. Istotne, że jest to żywność szeroko dostępna i powszechnie uznawana za zdrową, nie ryzykujes więc narażenia się na duże koszty, ani jedzenia wymyślnych potraw.

Działanie przypisywane sirtuinom:

  • Spowalniają procesy starzenia.
  • Dają impuls do rozpoczęcia procesów naprawczych w organizmie.
  • Naprawiają uszkodzenia DNA.
  • Stabilizują układ hormonalny.
  • Zapobiegają chorobom neurodegeneracyjnym[1, 2]

Podejrzewa się także, że istnieje wiele, jeszcze niezbadanych, dodatkowych szlaków biochemicznych, które biorą udział lub regulują dodatkowo proces ekspresji sirtuin – dr Adam Kuzdraliński

Dopiero po dokładnym zbadaniu tych szlaków będzie można definitywnie potwierdzić działanie sirtuin.

dieta-sirtfood

Na czym polega dieta Sirtfood?

Ten sposób odżywiania ma za zadanie wprowadzić produkty odpowiedzialne za aktywowanie działania sirtuin. Pokarmy te są szeroko dostępne i prawdopodobnie często nieświadomie umieszczasz je w jadłospisie.

Dieta Sirtfood składa się z 2 faz:

  1. W pierwszej skrupulatnie liczysz dostarczane kalorie, a odżywianie opiera się w dłużej mierze na koktajlach sirtuinowych. Ta część dzieli się na 2 etapy.
    • W pierwszym zaleca się spożywanie maksymalnie 1000 kcal w postaci 3 koktajli sirtuinowych, oraz jednego posiłku o konsystencji stałej – Początkowe 3 dni.
    • W drugim wartość energetyczna diety zwiększa się i maksymalnie osiąga 1500 kcal. Zmienia się również sposób podawania posiłków. W tej części należy spożywać 2 koktajle sirtuinowe, oraz 2 posiłki stałe – Od 4 do 7 dnia.

  2. Druga faza nie zakłada restrykcji energetycznych, większa uwaga skupiona jest jednak na odpowiednim rodzaju dostarczanych posiłków. Ponownie dzieli się ona na dwa mniejsze etapy.
    • W pierwszym zaleca się spożywać 1 koktajl sirtuinowy, 3 posiłki o konsystencji stałej, oraz dopuszcza się 1-2 przekąski w ciągu dnia – Od 9 do 21 doby.
    • Po zakończeniu ścisłej procedury następuje „etap na całe życie” polegający na regularnym piciu koktajli sirtuinowych, oraz diecie bogatej w produkty sirt.

Czy dieta Sirtfood jest zdrowa?

Pierwsza faza diety zakłada duże restrykcje kaloryczne, co niekoniecznie może wpłynąć pozytywnie na równowage w organizmie. Jeżeli jednak jesteś osobą zdrową, to prawdopodobnie nie będzie to na tyle długi okres, aby mógł Ci zaszkodzić. Jeżeli cierpisz na choroby, a w szczególności te związane z trawieniem i pracą układu pokarmowego, to koniecznie musisz skonsultować rozpoczęcie takiej diety ze specjalistą.

Pierwsza część diety może być ciężka do wytrzymania, gwałtowne obniżenie ilości dostarczanej energii może poskutkować napadami obżarstwa i efektem jo-jo. Dobrym pomysłem jest, aby dieta Sirtfood została poprzedzona przygotowaniem żywieniowym. Zacznij od stopniowego zmniejszania ilości dostarczanej energii i ograniczenia produktów mocno przetworzonych.

Druga faza to tak naprawdę wprowadzenie zdrowych zasad odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem produktów sirt, oraz koktajli sirtuinowych. Odstawiając na chwilę spekulacje, czy sirtuiny faktycznie mają tak zbawienny wpływ na organizm, jaki się im przypisuję, to bez wątpienia produkty zalecane w tej diecie są pełne witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy.

Może warto, więc pójść na kompromis i od razu przejść do drugiej części, która poprawi Twoje nawyki żywieniowe, a to powinno przełożyć się na spadek masy ciała.

Dieta Sirtfood – magia, czy prosta matematyka?

Poziom Twojej masy ciała zależy od zapotrzebowania energetycznego, oraz tego ile kalorii dostarczasz. Jeżeli jesz więcej, niż potrzebujesz – tyjesz, kiedy mniej – chudniesz.

Dokładniej ten temat został poruszony tutaj

Dieta Sirtfood szczególnie w pierwszym etapie zakłada bardzo duże ograniczenia dostarczanej energii, więc logicznym pozostaje, że schudniesz za jej pomocą. Atutem tego system żywienia jest fakt, że zawiera sporo produktów bogatych w witaminy i minerały, co zmniejsza ryzyko niedoborów, w odróżnieniu od innych diet alternatywnych.

Najważniejsze jest jednak to, jak zaczniesz jeść po okresie stosowania się sztywnych restrykcji żywieniowych. Jeżeli wrócisz do poprzednich nawyków, całe starania pójdą na marne, a efekt jo-jo będzie gwarantowany. Kiedy jednak większość zasad, które zawierała Twoja dieta, zostaną z Tobą na dłużej, szansa na zachowanie szczupłej sylwetki znacząco wzrasta. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak utrzymać efekty odchudzania, to zajrzyj tutaj

Koniec, końców dieta sirtfood sprowadza się do prostej matematyki, która mówi, że będąc na deficycie kalorycznym, tracisz tkankę tłuszczową. Ludzie lubią szukać „magicznych sztuczek”, ale to wszystko jest mniej skomplikowane, niż się wydaje. Prawdą jest, że ten sposób odżywiania potrafi pokazać jakie produkty są dobre, jeżeli więc będzie on dla Ciebie impulsem do zmiany nawyków żywieniowych, to świetnie.

Dieta Sirtfood – najważniejsze produkty

Twórcy diety opierają ją na 20 najważniejszych produktach, które w sposób szczególny mogą wpłynąć na aktywacje sirtuin. Umieszczanie tych pokarmów w jadłospisie ma spowolnić procesy starzenia, oraz pozytywnie wpłynąć na inne funkcje.

Należą do nich:

  1. Papryczka chili
  2. Gryka
  3. Kapary
  4. Seler naciowy
  5. Kakao
  6. Kawa
  7. Oliwa z oliwek extra virgin
  8. Zielona herbata i matcha
  9. Jarmuż
  10. Rukola
  11. Lubczyk
  12. Daktyle
  13. Natka pietruszki
  14. Czerwona cykoria
  15. Czerwona cebula
  16. Czerwone wino
  17. Soja
  18. Truskawki
  19. Kurkuma
  20. Orzechy włoskie

Wybór zalecanych produktów jest szeroki, co sprawia, że nie jest to dieta niedoborowa jakościowo. Nie ma potrzeby również wydawania dużych ilości pieniędzy i sprowadzania towaru przez Internet, bo wszystkie produkty są szeroko dostępne w większości sklepów[3].

Jak wygląda jadłospis z dużym udziałem produktów sirt?

Dieta Sirtfood nie na każdego będzie działać dobrze, nawet nie wszyscy będą chcieli jej spróbować. Warto jednak wprowadzić produkty uznawane za aktywatory sirtuiny, bo najzwyczajniej w świecie są bardzo zdrowe i stosowanie ich, pozytywnie zadziała na Twój organizm.

Poniżej znajduję się przykładowy dzienny jadłospis z uwzględnieniem tych produktów.

dieta-sirtfood1
Dieta-Sirtfood
Dieta-SirtfoodDieta-Sirtfood

Jak widzisz, nie są to żadne wymyślne dania, więc warto wypróbować, któryś z tych przepisów.

A co z ćwiczeniami na diecie sirtfood?

Z uwagi na bardzo niską kaloryczność diety w pierwszej fazie nie zaleca się intensywnych ćwiczeń. Wartość energetyczna jadłospisu jest tak niska, że wymagający trening mógłby zrobić więcej szkody, niż pożytku. Dopuszczalną formą aktywności fizycznej są spacery. Świetnie dotlenią organizm, a przy tym nie będą wymagały dużego poboru energii.

W drugiej fazie, kiedy restrykcje nie są już tak duże, należy wprowadzać większą aktywność ruchową, bo podobnie jak pożywienie, posiada ona zdolność do aktywowania sirtuin. Po okresie deficytu energetycznego należy jednak stopniowo zwiększać intensywność treningową. Zalecane wtedy są treningi siłowe, które pomogą w utrzymaniu masy mięśniowej. Nie możesz jednak zapominać o cardio, pozwalającym na poprawę wydolności sercowo-krążeniowej i spalenie dużej ilości kalorii

Czy dieta sirtfood jest dla każdego?

Nie istnieje żaden sposób żywienia, który jest dobry dla każdego. Dieta Sirtfood w pierwszym okresie zakłada duże restrykcje energetyczne, dlatego może być niebezpieczna dla osób z niedowagą. Nie jest zalecana nawet w przypadku BMI mieszczącego się w dolnej granicy prawidłowego zakresu (<20.0).

Osoby, które posiadają jednostki chorobowe, koniecznie powinny skonsultować rozpoczęcie tej diety ze specjalistą. Zmiana systemu żywienia może negatywnie wpłynąć na leczenie choroby, a nawet pogorszyć rezultaty. Dodatkowo dostarczane produkty mogą wchodzić w interakcję z lekami.

Jeżeli na codzień zmagasz się z dużą ilością stresu, oraz ciągłym pośpiechem, to prawdopodobnie dieta sirtfood nie jest dla Ciebie. Duże ograniczenia żywnościowe spowodują wzrost poziomu kortyzolu (hormonu stresu), a w skutek czego mogą spotęgować nerwowość

Kobiety będące w ciąży, karmiące, lub planujące poczęcie potomka, powinny rozważyć zastosowanie tego systemu żywienia, bo może okazać się ona niedoborowa, a co za tym idzie, negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Produkty mające aktywować działanie sirtuin są powszechnie zaliczane do zdrowych, warto więc z nich korzystać, jednak duży deficyt energetyczny pozostaje kontrowersyjną kwestią[4].

Podsumowanie:

Dieta sirtfood szybko zyskała popularność, lecz brakuje jednoznacznych dowodów naukowych, które potwierdzają, że aktywacja sirtuin wpływa tak pozytywnie na organizm, jak się przypuszcza. Szybkie tempo chudnięcia wynika z bardzo dużego ograniczenia kalorii, szczególnie w pierwszej fazie. Bezsprzecznie jednak produkty Sirt są zdrowe i warto po nie sięgać. Dobrym pomysłem wydaje się więc przejście bezpośrednio do drugiej fazy, pomijając etap niskiej kaloryczności – tutaj będziesz korzystać z produktów aktywujących sirtuiny oraz budować zdrowe nawyki żywieniowe, a w efekcie – chudnąć na stałe.

Źródła:

  1. Siedlecka K, Bogusławski W. Sirtuiny – enzymy długowieczności? Gerontologia Polska 2005; 13(3): 147-152
  2. Kucińska M, Murias M. Sirtuiny – droga do długowieczności, czy ślepy zaułek. Polski Merkuriusz Lekarski 2010; 28:158, 164
  3. Matten G, Goggins A. Dieta Sirt. MT Biznes 2017.
  4. Gawęcki J, Hryniewicki L. Żywienie człowieka: podstawy nauki o żywieniu. PWN. Warszawa 2010.