Zamienniki posiłków – jak wybrać te wartościowe?

Zamienniki posiłków to dopiero rozwijająca się gałąź przemysłu spożywczego i suplementacyjnego, która w swoim założeniu ma dostarczyć pełnowartościowy produkt, będący wygodnym zastępstwem dla zdrowego jedzenia. Rosnącą popularność zawdzięczają społecznej potrzebie dbania o właściwą dietę, a z drugiej strony coraz szybszemu tempu życia, skutkującemu tym, że ludziom wiecznie brakuje czasu.

Właśnie dla tych, którzy są ciągle zabiegani, ale jednocześnie chcieliby dbać o utrzymanie właściwego stylu odżywiania, powstały zamienniki posiłków. Problem jednak pojawia się, kiedy zadamy sobie pytanie – co to jest zamiennik posiłku? jak wybrać odpowiedni? Który produkt będzie najlepszy dla mnie i mojego zdrowia?

Supersonic-zestaw-probny

Na początek polecam zamówić zestaw próbny. Możesz zobaczyć, który smak najlepiej Ci odpowiada, a cena jest bardzo atrakcyjna – z kodem „trenerjanek”, odbierasz jeszcze dodatkowe 10% rabatu. Kliknij – Supersonic zestaw próbny

Jeżeli chcesz zobaczyć, które zamienniki posiłków polecam osobiście – kliknij tutaj i odbierz 10% rabatu na Supersonic Food

Nie masz chęci czytać? Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym opowiadam o zdrowych zamiennikach posiłków:

Czym są zamienniki posiłków?

Jeżeli chcesz zobaczyć, które zamienniki posiłków polecam osobiście – kliknij tutaj i odbierz 10% rabatu na Supersonic Food

Przeszukując Internet nie znajdziesz jasnej definicji czym są zamienniki posiłków, stąd też możemy je rozpatrywać z różnych punktów widzenia. Wpisując hasło „zamienniki posiłków” pojawiają się liczne strony z suplementami oferujące produkty takie jak różne szejki w proszku, batony białkowe, żele, zdrowe słodycze itp.

zamienniki-posilkow-dieta-supersonic

Czy taki proszek może zastąpić normalne jedzenie? Czy umożliwi skuteczne utrzymanie diety i osiąganie celów zdrowotnych oraz sylwetkowych?

Kwestię alternatywy dla klasycznych dań będę rozpatrywać w kontekście osoby, która chciałaby przestrzegać dietetycznych zaleceń, ale widzi, że ze względu na brak czasu, czy możliwości nie zawsze może zjeść „normalny” posiłek. W takim przypadku zamiennik posiłku musi spełniać nastepujące założenia:

 • Przede wszystkim powinien być pełnowartościowy, czyli zawierać wszystkie niezbędne miko i makro elementy, we właściwej proporcji. Mówiąc krótko – tabliczka czekolady, mimo nawet podobnej wartości kalorycznej do zastępowanego zdrowego posiłku, to bomba węglowodanowo-tłuszczowa, a nie produkt odżywiający właściwie Twoje ciało.
 • Ważna jest również możliwość przyjęcia odpowiedniej ilości produktu w wygodny sposób (kompatybilność z przestrzeganą dietą). Jeżeli Twoja dieta przewiduje, że np. lunch powinien mieć 300 kcal, to właśnie tyle energii chcesz swojemu ciału dostarczyć. Stąd też zamiennik posiłku powinien mieć opcję wygodnego dawkowania ilości.
 • Kolejna rzecz to oczywiście czas – przygotowanie, a nawet samo zjedzenie klasycznego obiadu jest po prostu absorbujące i np. między jednym, a drugim spotkaniem w pracy, może po prostu nie być chwili by na spokojnie usiąść. Stąd też od zamiennika będziemy oczekiwać, by jego spożycie zajmowało dosłownie kilka minut.
 • Mobilność oraz praktyczność – wiele osób nie wyobraża sobie kulturystycznego modelu funkcjonowania, kiedy każdego dnia trzeba zabierać ze sobą torbę jedzenia. Jest to niepraktyczne i niewygodne. Idealny zamiennik dla normalnego posiłku powinien być mało absorbujący, niewymagający również podgrzania oraz niepsujący się, dzięki czemu np. latem nie trzeba martwić się o przechowywanie go w podróży.
 • Nie można pominąć również kwestii smaku – jeżeli coś jemy, nawet na szybko, to oczekujemy aby nam smakowało.
 • Cena, generalnie przyzwyczailiśmy się, że cena „fit” produktów jest dosyć wysoka, natomiast w praktyce często otrzymujemy pożywienie, która bywa równie kaloryczne, czy niepełnowartościowe, jak fast-food. Poszukując zamiennika posiłków, należy oczekiwać przystępnej ceny (w końcu, będziemy regularnie go spożywać) oraz, co zaznaczyłem już wyżej – świetnej jakości.

Podsumowując, z powyższej analizy potrzeb osoby poszukującej zastępstwa dla klasycznych dań, wyłania się definicja idealnego zamiennika. Taki produkt charakteryzowany jest przez wysoką jakość składników, świetne proporcje witamin, minerałów, makroskładników, co czyni go pełnowartościowym, poza tym praktyczność, dobry smak i sensowną cenę.

Dla kogo substytuty posiłków sprawdzą się najlepiej?

Tak jak wspomniałem na początku – z jednej strony wszyscy chcielibyśmy zadbać o zdrowie, o świetny wygląd, o mnóstwo energii, o wspaniałe samopoczucie, ale niestety wciąż brakuje czasu, by pogodzić ze sobą wszystkie obowiązki. Tymczasem właściwe odżywianie wymaga zaangażowania i nie mówię tu tylko o przygotowaniu posiłków. Mogę przytoczyć przykład z własnego doświadczenia, kiedy to mimo zamawiania zdrowej diety pudełkowej, posiłki lądowały w koszu, ponieważ w ciągu dnia nie było nawet chwili by usiąść i na spokojnie zjeść.

Rzecz jasna, u kogoś innego może być problem niechęci do gotowania lub szukania minimum wysiłku, dającego maximum efektów.

zamienniki-posiłków-supersonic

Bardzo często zamienniki posiłków mają postać proszku, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

W każdym razie, z punktu widzenia trenera personalnego, szczególne korzyści ze stosowana zamienników posiłków, mogą odnieść:

 • Osoby, które chcą się odchudzać. Substytuty jedzenia mogą stanowić świetną alternatywę dla posiłków z diety, a nawet być pomocne przy redukcji kilogramów (o czym jeszcze napiszę poniżej). Dzięki temu unikasz np. poczucia winy, czy wyrzutów sumienia, że o to znowu nie poszło Ci ze zmianą stylu życia, bo po prostu nie dał opady przygotować jedzenia. Ewentualnie, kiedy nadchodzą trudniejsze dni i masz dość swojego codziennego stylu odżywiania, zamiennik będzie świetną alternatywą.
 • Wszyscy zajęci, zapracowani, z wiecznym deficytem czasu, ale ze świadomością jak ważne jest jedzenie. Zamiast spożytego na szybko lunchu w postaci pizzy, czy makaronu i późniejszego uczcie napuchnięcia żołądka, lepiej przyjąć produkt, który właściwie odżywi ciało i da energię do działania.
 • Sportowcy potrzebujący starannie dobranych proporcji pożywienia lub mający na celu dostarczać ciału duże ilości jedzenia po treningu.
 • Osoby dużo podróżujące, które mają kłopot z dobraniem tego co można jeść zdrowego w trasie, bez względu na to czy chodzi o wyjazd na wakacje, czy delegację o charakterze zawodowym.
 • Seniorzy, którzy szczególnie w okresie pandemii Covid-19 potrzebują zadbać o odporność oraz unikać skupisk ludzkich. Zamiennik posiłków pozwala dostarczyć zdrowych i odżywczych dla ciała składników, a jednocześnie ograniczy wizyty w sklepie.
 • Chorzy na choroby takie jak np. cukrzyca, czy różne zaburzenia metaboliczne, gdzie potrzebna jest bardzo skrupulatna kontrola porcji oraz właściwości produktów, celem utrzymania organizmu w dobrej formie i zachowania zdrowia.

Osobiście, jako osoba dbająca o swoje odżywianie, wykorzystuję substytuty posiłków jako stały element w diecie. Przykładowo, kiedy wiem, że czeka mnie dzień pracy 10-12 godzin, to korzystam z pełnowartościowych produktów, które mogę szybko przyjąć. Zdarza się również, że latem nie mam chęci na jedzenie, wtedy zamiennik również bardzo dobrze się sprawdza.

Zamienniki posiłków w walce z nadwagą i otyłością

Większość osób korzystających z zamienników rozważa jest przede wszystkim pod kątem oszczędności czasu, jednakże okazuje się, że są one bardzo pomocne jeśli chodzi o odchudzanie.

Zagadnienie substytutów dla standardowego jedzenia, choć dopiero raczkujące w Polsce, to w Wielkiej Brytanii, czy Stanach Zjednoczonych, było już poddane badaniom, właśnie jeżeli chodzi o redukcję masy ciała. Naukowa metaanaliza (przegląd) badań poświęconych zamiennikom posiłków, z 2019 roku, przedstawia ciekawe wnioski.

Jak się okazuje na przestrzeni roku, kiedy to odbywały się poszczególne eksperymenty, grupy spożywające zamienniki posiłków (jako uzupełnienie, nie 100% diety), chudły o 1,44 kg więcej, w stosunku do tych na standardowych dietach. Inne grupy badanych osób, które oprócz substytutów posiłków, miały wsparcie dietetyków, trenerów personalnych itp., redukowały średnio, nawet do 6,13 kg więcej, w porównaniu do analogicznych diet, prowadzonych również z pomocą ekspertów, ale bez wykorzystania zamienników posiłków (1)

Istnieją również badania idące w kierunku korzystnego wpływu płynnych substytutów jedzenia na cukrzycę typu 2. Okazuje się, że w porównaniu do klasycznych diet, wprowadzenie zamienników przyczyniło się do nieznacznie większego (ale jednak), spadku masy ciała, obwodu w pasie, poziomu glukozy, ciśnienia krwi. Badani byli obserwowani na przestrzeni 24 tygodni (2). Jednakże, póki co musimy te informacje traktować jedynie jako trop.

Supersonic Food – pełnowartościowy zamiennik posiłku

Tak jak wspomniałem wyżej, również korzystam regularnie z zamienników posiłków, głównie w formie płynnej.

Dla mnie trzymanie się zasad zdrowego odżywiania jest podstawą utrzymywania wysokiej ilości energii do pracy i działania. Często dni bywają intensywne, a wtedy Supersonic pomaga mi zachować regularność. Osobiście zawsze miałem tendencje do zajadania stresów wieczorami, kiedy to w ciągu doby pomijałem posiłki ze względu na stres oraz liczne zajęcia. Natomiast doskonałą alternatywą okazały się płynne szejki, których zrobienie oraz wypicie zajmuje kilka minut.

Supersonic Food ma formę proszku, dzięki czemu przygotowanie jedzenia (zalanie szejkera z produktem wodą lub mlekiem), trwa kilka minut.

Na rodzimym rynku zamienników posiłków znajduje się kilka firm oferujących substytuty posiłków. Wybrałem Supersonic Food przede wszystkim ze względu na pełnowartościowy produkt, dostarczający wszystkich niezbędnych mikro- i makroelementy, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Chciałbym mieć pewność, że ten proszek powstał z substratów wysokiej jakości.

Supersonic-kod-rabatowy

Jeżeli chcesz przekonać się na własnej skórze, czy Supersonic Food może pozytywnie wpłynąć na Twoją dietę, to skorzystaj z kodu rabatowego i odbierz 10% na zamówienie produktów. Użyj kodu trenerjanek przy zakupie – kliknij tutaj. Na początek polecam smak „czekolada z nutą kakao” lub „belgijska czekolada”.

Warto również przyjrzeć się kwestii nawodnienia, które odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu podczas treningu, jak również na co dzień. Nawet jeśli pijesz wodę, to prawdopodobnie i tak nie zaopatrujesz w nią wystarczająco komórek swojego ciała. Dlaczego tak się dzieje? Polecam artykuł, w którym omawiam temat napojów izotonicznych oraz opowiadam o izotoniku od Supersonic Foods.

Bibliografia:
1. A systematic review and meta-analysis of the effectiveness of meal replacements for weight loss Nerys M Astbury. Dostęp: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30675990/
2. The Effect of Liquid Meal Replacements on Cardiometabolic Risk Factors in Overweight/Obese Individuals With Type 2 Diabetes: A Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Controlled Trials.Dostęp: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30923163/