Dieta pudełkowa – co to jest? Jak wybrać? Poradnik 2020

Dieta pudełkowa to rozwiązanie dla osób, które chcą w końcu „wziąć się” za siebie, ale albo totalnie nie mają pojęcia od czego zacząć, albo nie mają czasu by samodzielnie przygotowywać posiłki.

Kiedy czujesz, że nastała najwyższa pora żeby zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę, chcesz działać szybko – wtedy łatwo popełnić błąd, który może skończyć się zniechęceniem oraz efektem yo-yo.

Catering dietetyczny jest rozwiązaniem, umożliwiającym Ci właściwy start w świadome odżywianie i dbanie o siebie.

Przygotowałem poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego o diecie pudełkowej, a także jak krok po kroku wybrać pierwszy catering.

Jeżeli już jesteś zdecydowany, że chcesz spróbować cateringu dietetycznego, to skorzystaj z kodu rabatowego na 10%, kliknij tutaj: kod rabatowy

dieta pudełkowa

Spis Treści:

1. Co to jest dieta pudełkowa i na czym polega?

2. Dla kogo jest dieta pudełkowa?

3. Kiedy przychodzą efekty po diecie pudełkowej?

4. Ile kosztuje dieta pudełkowa?

5. Jak wybrać dietę pudełkową? Poradnik krok po kroku.

6. Z jakiego cateringu korzystam?

7. Podsumowanie – plusy i minusy. Okiem trenera.

1. Co to jest dieta pudełkowa i na czym polega?

Dieta pudełkowa to rozwiązanie dietetyczne, w którym otrzymujesz zdrowe, przygotowane posiłki, najczęściej z dostawą do domu lub miejsca pracy.

Catering jest szczególnie pomocny, kiedy potrzebujesz zmienić swoją sylwetkę. Dzięki pudełkom nie musisz martwić się o to, co przygotować sobie do jedzenia, gdzie pójść na lunch, co kupić w sklepie spożywczym. Twoja dieta będzie całościowo pokrywać Twoje cele oraz potrzeby.

Mówiąc krótko – spożywając wyłącznie dostarczone jedzenie, masz gwarancję uzyskania konkretnych efektów (pod warunkiem, dobrego doboru diety, patrz – poradnik).


dieta pudełkowa kraków pomelo

Dieta pudełkowa może nie tylko służyć uzyskaniu szczupłej sylwetki, ale również dostarczać przyjemnych wrażeń kulinarnych. Na zdjęciu przykład diety wegańskiej, w cateringu Pomelo.

1.1 Na czym polega catering w praktyce?

Dieta pudełkowa jest dowożona do Twojego domu lub miejsca pracy. Zazwyczaj odbywa się to w godzinach porannych, które możesz ustalić z kurierem.

W torbie znajdziesz pięć posiłków (najczęściej), zgodnych z wybraną wcześniej dietą (np. redukcyjna, na masę, dla zdrowia, dla diabetyków, lekkostrawna itp).

Oprócz pudełek będzie też rozpiska menu, z informacją kiedy najlepiej zjeść poszczególne dania oraz czy są one na ciepło, czy na zimno.

catering pomelo dieta kraków

Przykładowe menu diety pudełkowej, w wersji niskowęglowodanowej (catering pomelo)

1.2 Catering dietetyczny – najczęstsze pytania

Prowadząc testy cateringów dietetycznych i pracując jako trener personalny, osoby zainteresowane takimi sposobem żywienia, mają najczęściej podobne pytania:

Ile kalorii mam wybrać by schudnąć zdrowo? Jaką dietę zamówić?


To najważniejsze pytanie, od którego zależą Twoje efekty. Dlatego poświęciłem mu cały rozdział niniejszego artykułu – patrz poradnik.

Czy jedzenie jest świeże?

Jedzenie musi być świeże. W zamówionych pudełkach będziesz otrzymywać różne produkty: warzywa, mięso, nabiał, owoce. Wszystkie są odpowiedniej jakości, żebyś był zadowolony ze swojego zamówienia. Firmy bardzo dbają o kwestie higieny posiłków, ponieważ jedna pomyłka (np. podanie czegoś zepsutego) może zniszczyć cały biznes.

Co jeśli czegoś nie lubię? Mam alergię?

Jeżeli nie przepadasz za konkretnymi produktami lub masz alergię, wtedy zostają one wyłączone z Twojego menu. Większość cateringów, dostarcza przed zamówieniem specjalny formularz, w którym możesz napisać o swoich preferencjach i ograniczeniach.

Czy mogę wybrać, co będę jeść?

W przypadku większości cateringów nie ma możliwości wyboru dania, które otrzymasz na dany posiłek. Swoje dzienne menu poznasz w momencie otwarcia torby z jedzeniem. Niektóre firmy umieszczają informacje o tym co będzie dostarczone, dzień wcześniej na swojej stronie internetowej.

Czy istnieje dieta pudełkowa bez nabiału? dla wegan? dla cukrzyków? itp.?

Tak jak pisałem wyżej – w przypadku nietolerancji poszczególnych grup produktów, można je wyłączyć z menu. Aktualnie cateringi dietetyczny dysponują bardzo rozbudowaną ofertą, także można wybrać dietę przeznaczoną dla wegan, wegetarian, diabetyków, osób z celiakią itp.

dieta pudełkowa warszawa

Oferta cateringów jest bardzo szeroko – każdy znajdzie coś dla siebie (źródło: catering dietetyczny warszawa – pomelo)

Jak długo stosować dietę pudełkową?

Temu pytaniu poświęciłem więcej miejsca w akapicie „Kiedy są efekty diety pudełkowe”. Zerknij niżej.

Czy catering to luksus dla bogatych?

No właśnie niekoniecznie. Oczywiście, są cateringi z górnej półki, których cena jest wysoka, ale spokojnie znajdziesz dietę np. 1500 kcal, za 53-54 zł. Jak zawsze zachęcam do przyjrzenia się sprawie w kontekście życia. Ile wydajesz dziennie na: lunch, kawę, przekąski, napoje? Albo inaczej – ile zdarza Ci się wydać w weekend na imprezę lub spotkanie ze znajomymi? 
Czasem wystarczy przekierować pieniądze z jednego wydatku, do innego. Można też zamówić catering dla par (nawet dogadać się z kolegą w pracy) i cena będzie korzystniejsza.

2. Dla kogo jest dieta pudełkowa?

Jako trener personalny pracuję już prawie 10-sięć lat i spotykam się z ludźmi, którzy chcą żyć zdrowo oraz zadbać o swoje ciało. Na podstawie obserwacji, przedstawiam Ci 4 główne grupy osób, zamawiających dietę pudełkową.

Czy czujesz, że należysz do którejś z nich?

2.1 Chcesz schudnąć i jeść zdrowo, ale nie wiesz jak się za to zabrać?

Patrzysz na siebie w lustrze, a jedyne co widzisz to bezkształtną masę z dużym brzuchem i boczkami. Po prostu masz już tego dość, więc najchętniej rozpocząłbyś głodówkę, żeby jak najszybciej pozbyć się nadmiaru ciała.

Nie idź tą drogą.

No chyba, że chcesz doświadczyć efektu yo-yo i zaszkodzić zdrowiu.

Skorzystanie z cateringu dietetycznego jest dobrym rozwiązaniem. Odpowiednia dieta sprawi, że poczujesz się lepiej. Będziesz zmierzać w kierunku szczupłej sylwetki, w zdrowy sposób.

Natomiast pamiętaj, że odchudzanie to proces. Wykorzystaj dobry start – dietę pudełkową, aby w międzyczasie poznać zasady zdrowego odżywiania. Najprawdopodobniej nie będziesz jeść pudełek przez całe życie, więc musisz wykształcić odpowiednie nawyki, które pomogą utrzymać nową sylwetkę.

Wiele osób pomija ten ostatni krok, a to duży błąd – kiedy rezygnują z cateringu, nagle nie wiedzą jak jeść i zaczynają popełniać stare błędy.

2.2 Zdrowe nawyki masz wyrobione, ale… kiedy to wszystko ugotować?

Żyjesz intensywnie – praca, rodzina, mocny trening. Wiesz jak powinno wyglądać prawidłowe odżywanie. Niestety pokonuje Cię praktyka.

W codziennej gonitwie nie masz czasu by zrobić zakupy, pomyśleć nad posiłkami, przygotować je, posprzątać itp…

Kończy się tym, że albo nie jesz wcale, albo kupujesz jakieś lunche, czy gotowe przekąski, które powstrzymują Twoje efekty. Właśnie to Cię wkurza.

Dieta pudełkowa będzie Twoim zapleczem, które pozwoli Ci na realną zmianę sylwetki i poprawę wyników w treningu. Pomyśl, gdzie byś dziś był, gdyby Twoje odżywianie było dopięte na 100%?

Dokładnie po to powstał catering dietetyczny – aby odciążyć osoby, które wolą lub muszą przeznaczyć czas na coś innego niż siedzenie w kuchni (albo zwyczajnie tego nie lubią/nie potrafią).

Teraz pomyśl, ile godzin możesz oszczędzić, jeśli odejdzie Ci: myślenie i robienie zakupów, podejmowanie prób gotowania samodzielnie, sprzątanie po przyszykowanych posiłkach. Poza tym – nie marnuj czasu na rzeczy, w których nie jesteś najlepszy, pozwól, żeby ktoś inny zajął się Twoją dietą.

Jeżeli Twoje myślenie koresponduje z tym, co napisałem wyżej – warto przynajmniej wypróbować catering dietetyczny na 4 tygodnie i zobaczyć efekty.

2.3 Żyjemy w świecie usług – to normalne, że ktoś dostarcza mi jedzenie.

Skoro mechanik zajmuje się Twoim samochodem, fryzjer włosami, trener personalny – treningami, to logiczne, że potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci z dietą.

Nie musisz być specjalistą w każdej dziedzinie, aby czynić postępy.

W przypadku odchudzania, czy zmiany sylwetki, wystarczy skorzystać z usług profesjonalistów.

Jeżeli ten krótki opis przedstawia Twoje podejście do życia – nawet nie zastanawiaj się nad samodzielnym ogarnięciem diety. W momencie kiedy podejmiesz decyzję o zdrowym odżywianiu, dieta pudełkowa zagości u Ciebie na stałe.

2.4 Jesteś alergikiem, wegetarianinem, weganinem, nie tolerujesz nabiału itp.

Jeżeli Twój sposób odżywiania w jakiś sposób odbiega od standardowego, ponieważ: nie jesz mięsa, źle się czujesz po nabiale, masz celiakię itp, to już na starcie jest Ci trudniej.

Po pierwsze powinieneś umieć gotować zgodnie z przyjętą filozofią jedzenia, a po drugie odpowiednio skomponować wartościową dietę.

Przykładowo: będąc wegetarianiem, nie będziesz żyć o samym ryżu i warzywach, ponieważ powinieneś jakoś zapewnić organizmowi odpowiednią ilość białka (a to nie takie proste).

Trudno mówić o efektywnym odchudzaniu, budowaniu masy mięśniowej, czy po prostu zdrowym życiu, kiedy dieta kuleje. W takiej sytuacji ratunkiem jest catering dietetyczny.

Możesz wybierać spośród diet wegetariańskich, bez cukru, bez glutenu, bez nabiału, bez ciężkostrawnych rzeczy, bez laktozy, bez ryb… co tylko zapragniesz.
Nie Ty będziesz martwić się o to jak skomponować wartościowe posiłki. Poza tym catering może stanowić formę inspiracji – zobaczysz jakie konkretnie dania dostajesz, dzięki czemu będziesz wiedzieć w jaki sposób jeść później.

W ramach uzupełnienia warto dodać, że na catering od czasu do czasu decydują się osoby gotujące samodzielnie na co dzień. Każdy ma takie momenty, kiedy siedzenie w kuchni jest frustrujące – nawet ludzie określani mianem „fit”. W takich chwilach można odciążyć psychikę właśnie poprzez zamówienie diety pudełkowej.

Osobiście należę do powyższej grupy osób – lubię własne dania, ale kiedy mam bardzo dużo pracy lub nudzą mnie autorskie posiłki – zamawiam catering.

najlepszy catering Wrocław pomelo

Tak wygląda moja dieta pudełkowa – wersja niskowęglowodanowa.

3. Kiedy przychodzą efekty po diecie pudełkowej?

Jakie są efekty na diecie pudełkowej? Ile można schudnąć na pudełkach? Jak szybko lecą kilogramy? Internet jest pełny podobnych pytań.

Przede wszystkim – dieta pudełkowa, to nie jest magiczna formuła na zmianę sylwetki. To po prostu pożywienie dostosowane do Twoich aktualnych celów.

Dlatego, jeżeli:

 • zamawiasz catering z właściwą ilością kalorii oraz odpowiednimi proporcjami makroskładników
 • jesz wyłącznie pudełka (nie podjadasz czymś dodatkowo)
 • uprawiasz aktywność fizyczną po 60 minut, minimum 2-3x w tygodniu
 • śpisz 6-8h
 • Twoje badania krwi oraz hormony są w normie

To bardzo szybko zobaczysz pozytywne zmiany w sylwetce.

Zdecydowaną większość klientów cateringów dietetycznych, stanowią osoby, które chcą schudnąć. Tymczasem redukcja kilogramów jest procesem składającym się z wielu czynników min. jedzenie, regeneracja, aktywność fizyczna itp. Jeżeli oczekujesz jak najlepszych rezultatów – zadbaj o wszystkie składowe zdrowego odchudzania.

Jak szybko zmienisz swoje ciało – to już jest kwestia indywidualna.

Najważniejsze abyś nie popełniał popularnych błędów:

1. Zamawianie diety głodowej

2. Poleganie tylko na diecie bez włączenia aktywności fizycznej

3. „Zejście” z cateringu i powrót do dawnych nawyków.

3.1 Zamawianie diety głodowej

Kiedy widzę dorosłego mężczyznę, który mówi mi, że spożywa 1000 kcal z pudełek dziennie, to już wiem, że nic dobrego z tego nie wyjdzie.

Na początku waga poleci w dół bardzo szybko, ale co potem? Jedzenie tak małej ilości pokarmu może skończyć się następująco:

 • Gdy tylko nadejdzie weekend i poczujesz trochę „luzu”, nadrobisz słodyczami, niezdrowym jedzeniem itp. lub zaczniesz podjadać codziennie
 • Po prostu nie wytrzymasz osłabienia oraz bólów głowy (Twój organizm się broni!)
 • Znacznie spowolnisz swój metabolizm. W którymś momencie przestaniesz chudnąć, jak również odczuwać głód, co oznacza, że namieszałeś wewnątrz gospodarki hormonalnej.
 • Nie będziesz miał siły na trening – zniechęcisz się do jakichkolwiek ćwiczeń z powodu braku energii.

Podsumowując – zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, najważniejszy jest dobór odpowiedniej kaloryczności diety pudełkowej.

3.2 Brak aktywności fizycznej

Czy można schudnąć bez ćwiczeń? Można.

Tylko, że regularny trening przyniesie Ci wiele korzyści, min.:

 • dobre samopoczucie, ułatwiające trzymanie się diety
 • spalanie dodatkowych ilości kalorii. Zamiast zmniejszać ilość jedzenia, po prostu dodaj ruchu
 • przyspieszenie metabolizmu – Twoje ciało będzie szybciej spalać pożywienie
 • trwałe efekty. Według naukowców badających temat otyłości, regularna aktywność fizyczna jest jednym z filarów utrzymania stałych efektów odchudzania.

Poza tym – zmiana sylwetki, to nie tylko gubienie kilogramów. Czy chcesz mieć problem z obwisłą, nieestetycznie wyglądającą skórą? Jeśli nie – lepiej zacznij trenować.

3.3 „Zejście” z cateringu i powrót do dawnych nawyków

Ten błąd zdarza się niezwykle często.Jestem przekonany, że wśród swoich znajomych, masz przynajmniej jedną osobę, która kiedyś sporo schudła, a dziś jej waga wróciła. Podobny schemat jest częsty u klientów diety pudełkowej.

Kiedy ktoś, kto chce np. schudnąć, zamawia i skrupulatnie trzyma się cateringu – na pewno wkrótce zobaczy efekty. Jednakże, kiedy osiągnie swój cel, wtedy najczęściej, zadowolony, rezygnuje z pudełek, a następnie…. zaczyna jeść „normalnie”.

Gdzie „normalnie”, oznacza sposób odżywiania oraz nawyki, które spowodowały, że kilka tygodni wcześniej chciał schudnąć.

Tak się dzieje, kiedy zabraknie wyrobienia świadomości odżywiania i dogłębnej zmiany podejścia do jedzenia. Najlepszym sposobem jest, jak wspomniałem wcześniej – skorzystać z diety pudełkowej, ale jednocześnie edukować się w kwestii zdrowych nawyków.

4. Ile kosztuje dieta pudełkowa?

Jeszcze całkiem niedawno trening personalny był uważany za ekstrawagancką usługę dla zamożnych i celebrytów. No bo jak to? Ćwiczyć z trenerem? Ale po co?
Tymczasem dziś, zupełnie normalną rzeczą jest planowanie wykonywanych ćwiczeń, konsultując je ze specjalistą.

Podobną sytuację mamy z cateringiem dietetycznym – wydaje się być drogi i zbędny, a tymczasem w samej tylko Warszawie funkcjonuje ponad 100 firm dowożących zdrowe jedzenie.

Poniżej kalkulacja, dla diety w stylu redukcyjnym (zamówienie powyżej 20 dni):

dieta pomelo cennik warszawa

Przykładowe ceny różnych kaloryczności diety redukcyjnej (źródło: Pomelo cennik)

Czy catering jest drogi? Zależy jak na to patrzeć.

Przykładowo – 1800 kcal, czyli dobra kaloryczność np. dla kobiety, która pracuje 8-10h dziennie w pozycji siedzącej i 2-3 razy w tygodniu uprawia sport, to koszt 58 zł za dzień.

Zakładając, że głównie je na mieście, może się okazać, że:

 • kawa z kawiarni 2x dziennie – 20 zł
 • lunch 1x dziennie – 30 zł
 • śniadanie, kolacja w domu, przekąska, woda – łącznie 10-15 zł.

Podsumowując, suma tego co wydaje dziennie + weekendowe przyjemności może równać się kwocie za dietę pudełkową.

Natomiast pieniądze to jedno, a drugą rzeczą jest surowiec, którego nie da się zarobić – „czas”.

Spróbuj oszacować, ile w skali tygodnia zajmuje Ci robienie zakupów, szykowanie jedzenie, sprzątanie po gotowaniu itp.
 Teraz porównaj ten spędzony czas, z efektami, które uzyskujesz.

Czy uważasz, że to była dobra inwestycja?

Jeśli nie, to warto rozważyć skorzystanie z cateringu dietetycznego.

4.1 Czy można obniżyć koszty cateringu?

Wszyscy lubimy promocje i okazje – firmy cateringowe dobrze o tym wiedzą.

Dlatego, możesz uzyskać realne oszczędności, w momencie kiedy:

 • zamawiasz pudełka na dłuższy okres (15-20 dni)
 • korzystasz ze specjalnych rabatów (np. dla moich czytelników mam zniżkę na 10% do cateringu pomelo, wystarczy podać hasło „trenerjanek”)
 • zamawiasz pudełka na spółkę z dziewczyną, chłopakiem, kolegą, koleżanką itp.

Niektóre osoby, obierają jeszcze inną strategię.

Przykładowo, wiedząc, że największy problem mają z jedzeniem w pracy (nie szykują sobie sami pudełek, nie wiedzą co jeść itp), zamawiają małą ilość kalorii np. 1000 kcal. Wtedy dostarczoną dietę konsumują w pracy, a do tego szykują sobie we własnym zakresie – rano śniadanie, wieczorem kolację.

Jest to duże ułatwienie, ponieważ nie trzeba spędzać czasu na gotowaniu dla siebie obiadu – dostajesz go w ramach zamówionej ilości kalorii.

Dodatkowo oszczędzasz pieniądze oraz uczysz się zdrowych nawyków, poprzez samodzielne szykowanie śniadań i kolacji.

5. Jak wybrać dietę pudełkową? Poradnik 2020

Przechodzimy do kluczowego tematu, jeśli chodzi o dietę pudełkową, czyli – jak wybrać najlepszy dla siebie catering dietetyczny, aby osiągnąć atrakcyjną sylwetkę efektywnie i zdrowo?

Zapraszam do poradnika, z którego krok po kroku wszystkiego się dowiesz.

1. Ustal swój cel

Od tego wszystko się zaczyna – czyli pomyśl, co tak naprawdę chcesz osiągnąć. Pod Twój cel oraz aktywność fizyczną zostanie dopasowana odpowiednia kaloryczność diety. Najpopularniejsze cele to: schudnąć X kilogramów, zbudować mięśnie, zachować zdrowie, wyrzeźbić sylwetkę.

Który z nich jest Tobie najbliższy?

2. Ustal zapotrzebowanie kaloryczne

Większość osób wybiera kaloryczność na zasadzie: „wydaje mi się…”. Tymczasem można to w miarę dokładnie policzyć.

Na początku trzeba ustalić swoje postawowe zapotrzebowanie kaloryczne, zrobisz to za pomocą kalkulatora, dostępnego TUTAJ (wystarczy zjechać kawałek w dół strony).

Jeżeli chcesz chudnąć, to od obliczonej ilości odejmij 200 kcal, jeżeli chcesz budować masę mięśniową – dodaj 200 kcal, jeżeli chcesz utrzymać wagę – zostaw tak jak jest.

Należy pamiętać o roli aktywności fizycznej, przykładowo:

Jeżeli na dzień wyliczenia swojego zapotrzebowania wyszło Ci 2000 kcal, ale wiesz, że z momentem wprowadzenia diety pudełkowej, zaczniesz trenować na siłowni, to nie odejmuj już tych 200 kcal. Sport również jest formą „odejmowania” kalorii.
Podsumowując, wygląda to tak:

Całkowita przemiana materii (policzona) +/- 200 kcal = ilość kcal diety (takiej ilości będziesz szukać wybierając dietę pudełkową)

Jeżeli targają Tobą jakiekolwiek wątpliwości, możesz skonsultować się z dietetykiem, który jest do Twojej dyspozycji podczas zamawiania diety.

3. Dobierz rodzaj diety pudełkowej

Najważniejszy krok już za Tobą – wiesz ile jeść, żeby osiągnąć swój cel.

Tylko teraz, którą dietę wybrać?

Cateringi prześcigają się w tworzeniu jak najszerszej oferty. Poniżej objaśnienie kilku najpopularniejszych opcji (w zależności od firmy, mogą one różnie brzmieć):

3.1 Dieta zbilansowana

W tej opcji otrzymujesz różne produkty: mięso, nabiał, warzywa, owoce, ryby, zboża itp. Proporcje makroskładników (białko, węglowodany, tłuszcz) są zrównoważone. Jest to dieta dla osób, które nie mają alergii na specyficzne produkty. Myślę, że to bardzo dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia przygody z cateringiem dietetycznym. Oczywiście, dopasuj kaloryczność diety do swoich potrzeb, bazując na obliczeniach.

pomelo catering rabat

Przykład posiłków w diecie zbilansowanej.

3.2 Dieta Sportowa

Diety sportowe charakteryzuję się większą kaloryczności (nawet do 4000 kcal) i są przeznaczone przede wszystkim dla osób intensywnie uprawiających sport np. 4-5 razy w tygodniu. Możesz spotkać wersję z większą ilością białka lub węglowodanów i odpowiednio wybrać, zależnie od tego, czy uprawiasz sporty wytrzymałościowe, czy siłowe.

najlepszy catering katowice

Przykład posiłków w diecie sportowej.

3.3 Diety bez glutenu i bez laktozy

Wiele osób cierpi z powodu celiakii lub alergii na laktozę. Specjalnie dla nich powstały diety pudełkowe, które w swoim założeniu mają ograniczenie do zera produktów powodujących reakcje alergiczne. Należy pamiętać jednak, że częstokroć firmy nie dają 100% gwarancji „czystości” posiłków, ponieważ jedzenie jest przygotowywane w tych samych miejscach, co regularne pudełka.

warszawa catering pomelo rabat

Przykład posiłków w diecie bez glutenu i bez laktozy.

3.4 Diety bez cukru lub niskowęglowodanowe

W tej kategorii możesz znaleźć kilka rodzajów diet: diety bez cukru (wyłączają produkty zawierające cukier rafinowany), diety z niską ilością węglowodanów (dziennie dostarczasz ciału mniej niż 20% kalorii z węglowodanów), diety ketogeniczne (o prawie zerowej zawartości węglowodanów, jest za to dużo tłuszczu). Tego typu rozwiązania poleciłbym osobom, które niezbyt dobrze się czują, spożywając duże ilości: chleba, makaronów, ryżu, kasz, owoców itp. Jeżeli masz również kłopoty z objadaniem się słodyczami lub cierpisz na insulinooporność, cukrzycę, problemy z tarczycą – warto rozważyć taką dietę pudełkową.

najlepszy catering dietetyczny mlask

Przykład posiłków w diecie niskowęglowodanowej

3.5 Diety bez mięsa, ryb, dla wegetarian, wegan

Jeżeli jesteś osobą, która nie jada produktów pochodzenia zwierzęcego lub przestrzega zasad weganizmu, to też znajdziesz coś dla siebie. Plusem korzystania z diety pudełkowej jest pewność, że makroskładniki zostały zbilansowane we właściwy sposób. Diety pozbawione mięsa powinny mieć odpowiednie źródła białka, które pomogą skutecznie zmieniać sylwetkę.

catering wegetariański warszawa

Przykład posiłków w diecie wegetariańskiej

4. Jak wybrać najlepszy catering dietetyczny?

Jak już pisałem wyżej – ilość firm zajmujących się przygotowaniem diety pudełkowej może paraliżować, kiedy szukasz czegoś dla siebie w internecie.

Na co warto zwrócić uwagę?

 • Jak długo dana firma funkcjonuje na rynku? Cateringi powstają i upadają. Dlatego sprawdź od jak dawna dany podmiot obsługuje klientów. Jeżeli firma działa już 3-4 lata, spokojnie możesz jej zaufać.
 • Opinie klientów. Recenzje klientów najłatwiej sprawdzić w wizytówce google firmy lub na portalach oceniających cateringi. Aczkolwiek musisz pamietać, że recenzja np. smaku jedzenia jest bardzo indywidualną kwestią – jednemu smakuje, drugiemu nie (tym bardziej, że diety muszą przestrzegać danej kaloryczności i proporcji makroskładników). Zwróć uwagę, co klienci piszą o: świeżości produktów, terminowości dostaw, komunikacji z firmą.
 • Badania sanepidu. Warto zweryfikować, czy firma poddaje się regularnym kontrolom ze strony sanepidu i posiada stosowne zezwolenia.
 • Ekologiczne opakowania. Uważam to za istotną kwestię, szczególnie w dzisiejszych czasach. Warszawscy klienci cateringów dietetycznych, otrzymują dziennie kilkadziesiąt tysięcy plastikowych opakowań. Gdyby wziąć pod uwagę cały kraj – rocznie produkuje się tony sztucznego tworzywa, jednorazowego użytku. Osobiście wspieram te firmy, które zapewniają ekologiczne oraz biodegradowalne opakowania.

6. Z jakiego cateringu korzystam?

Czytelnicy, którzy są ze mną dłużej, pamietają, że niedawno pisałem recenzje cateringów dietetycznych. Czasami pojawiają się pytania o konkretne firmy.

Osobiście, kiedy mam dużą ilość pracy i obowiązków, a każda chwila zaoszczędzona na zakupach oraz gotowaniu jest cenna, to korzystam z Pomelo.

Swojego czasu również napisałem opinię na ich temat – catering pomelo opinia.

Odpowiada mi jedzenie, które serwują w wersji diety niskowęglowodanowej, a także możliwość zamówienia ekologicznych opakowań.

Natomiast Ty musisz wyrobić sobie swoje własne zdanie. Na pewno warto spróbować i zobaczyć, czy smakuje Ci ich kuchnia. Catering pomelo działa na terenie Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Śląska oraz okolic tych miejsc.

7. Podsumowanie – plusy i minusy. Okiem trenera.

Dieta pudełkowa to wygodny sposób zadbania o swoje zdrowie i szczupłą sylwetkę (lub umięśnioną). Natomiast dla osób, które nie wiedzą jak zacząć się zdrowo odchudzać, tak by uniknąć efektu yo-yo – jest świetnym rozwiązaniem.

W każdym razie, używanie cateringu dietetycznego nie może zwalniać Cię z budowania właściwych nawyków, które umożliwią zachowanie wypracowanego ciała.
Nie można również traktować diet pudełkowych jak magicznych tabletek na odchudzanie.

Samo korzystanie z przygotowanego jedzenia nie da Ci efektów jeśli np. będziesz podjadać coś poza pudełkami, nie będziesz przestrzegać zasad zdrowego odżywiania w weekend (wiele osób zamawia catering pn-pt), nie wprowadzisz regularnej aktywności fizycznej.

Jesteśmy z natury leniwi i szukamy najprostszych oraz najmniej angażujących sposobów uzyskania swoich celów. Jednak pewne rzeczy zawsze są okupione wysiłkiem w 99,9% przypadków np. schudnięcie x kilogramów, wypracowanie mięśni, czy też wzbogacenie się (wychodząc poza temat zmiany sylwetki).

Istnieją również kontrowersje dotyczące cateringów np. czy rzeczywiście w pudełkach otrzymuję właściwą liczbę kalorii oraz makroskładników?

Ciężko jest to sprawdzić i mieć 100% pewności. Na pewno osoby, przygotowujące sobie wcześniej jedzenie we własnym zakresie, co wymaga ważenia produktów, są w stanie ocenić na oko, czy wielkość porcji jest zgodna z opisem

Tutaj trzeba wierzyć w uczciwość firmy.

Myślę, że na podstawie niniejszego artykułu, jesteś świadom plusów i minusów diet pudełkowych oraz uzbroiłeś się w wiedzę niezbędną do rozpoczęcia przygody z cateringiem.


Jeśli uważasz, że powinienem poruszyć jakieś ważne Twoim zdaniem tematy, związane z cateringami dietetycznymi – napisz komentarz, a przyjrzę się Twoim uwagom.

Trener Janek