Trening siłowy dla kobiet

Myślisz: trening siłowy dla kobiet i od razu przychodzi Ci na myśl kulturystyczna sylwetka pań z konkursów fitness albo zestaw ćwiczeń rozbudowujących Twoje uda niczym u Pudziana?

Duży błąd!

Po siłowniach krąży okryty złą sławą mit, że ćwiczenia siłowe czynią damską sylwetkę bardziej męską. Dlatego też panie zdecydownie częściej wybierają zajęcia typu aerobik, zumba czy biegi na bieżni. Ograniczając się do tego typu zajęć możemy spalić niechcianą tkankę tłuszczową (aczkolwiek niezbyt efektywnie), ale brak tu miejsca na równie ważną czynność – budowanie tkanki mięśniowej, która odgrywa kluczową rolę w dążeniu do idealnej i zdrowej sylwetki!

trening silowy dla kobiet

Mięśnie to Twój sprzymierzeniec – oprócz budowania sylwetki, spalają tłuszcz!

 

Trening siłowy dla kobiet to jędrne ciało… i zdrowie!

30 lat to być może niewiele patrząc na to, jak wydłuża się nasza średnia długość życia, jednak przekraczając tę magiczną liczbę w naszym organizmie zachodzą pewne zmiany.

Między innymi zaczynamy tracić (na szczęście nie bezpowrotnie) naszą tkankę mięśniową. Przeprowadzone parę lat temu na Quincy College badania podają, że w ciągu dekady stroniące od ruchu osoby mogą stracić aż od 3 do 8% masy mięśniowej, dodatkowo spowalniając swój metabolizm oraz zwiększajac akumulację tłuszczu w ciele [1].

Będąc w temacie ćwiczeń siłowych trzeba podkreślić ich pierwszą i najważniejszą zaletę – poprawiają wydajność organizmu. Warto pomyśleć o wprowadzeniu do swoich treningów przysiadów, ćwiczeń z hantlami, sztangami. Mogą mieć zbawienny wpływ na przyspieszenie metabolizmu (który przecież jest odpowiedzialny min. za spalanie tłuszczu) i pomogą zachować, a nawet zbudować mięśnie.

miesnie buduja sylwetke

Mięśnie są Twoim sprzymierzeńcem!

 

Mówiąc o treningu siłowym cały czas skupiamy się na muskulaturze naszego ciała, ale trzeba wspomnieć, że odgrywa on kluczową rolę w dbaniu o układ kostny. Angażowanie mięśni do pracy zmniejsza prawdopodobieństwo zapadania na takie choroby jak osteoporoza czy też minimalizuje ryzyko uszkodzeń i złamań kości [2]. Wykonując ćwiczenia siłowe nasz kościec staje się twardszy oraz silniejszy, min. poprzez zwiększanie swojej gęstości [2].

Trening siłowy dla kobiet – silne ciało.

Umięśnione ciało to silne ciało. Takie motto powinno przyświecać każdemu dorosłemu człowiekowi. Szczególnie kiedy osiągamy średni wiek.

Z czasem nasze zdolności motoryczne stają się coraz bardziej ograniczone np. starsi ludzie bardzo często miewają problemy z równowagą [3]. Jednakże, czy potrzebne jest odwołanie aż do sędziwego wieku? Większość osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub pracy skarżą się na bóle pleców, szyi, nóg itp. Czy jest to również Twoja rzeczywistość? Siedząc przed komputerem czujesz, że ciągle coś Cię uwiera? że coś się spina? Masz wrażenie, że jest Ci niewygodnie w Twoim własnym ciele..?

Bieganie, rower, spacer – to wszystko jest dobre na kondycję, ale nie zabezpieczy Twojego kręgosłupa przed upływem czasu i siedzącą pracą. Nawet jeśli w tej chwili odczuwasz dyskomfort związany np. z odcinkiem lędźwiowym to wciąż najprawdopodobniej możesz sobie ulżyć! Zrezygnuj z tabletek przeciwbólowych, które walczą ze skutkami, zacznij trenować siłowo by usunąć przyczynę swoich problemów.

trening silowy dla kobiet

Trening siłowy sprawi, że poczujesz się lepiej!

 

Trening siłowy dla kobiet – podsumowanie.

Zalet treningu mięśni nie sposób wymienić w jednym artykule (zobacz więcej dowodów!), ale te powyżej przedstanione to podstawy, dla których panie powinny rozważyć zamienienie kilku zajęć aerobiku na typowo ‚męskie’ ćwieczenia na siłowni.

Dla znaczących rezultatów takie treningi powinny gościć w waszym planie dwa razy w tygodniu.

Zobacz – trening na siłownię dla kobiet

Należy pamiętać jednak, że aby zyskać zarówno jędrne jak i zdrowe ciało trzeba ćwiczyć w odpowieni sposób. Na sam początek wystarczy ok 40-minutowa sesja – nie należy przeciągać treningu godzinami. Odpowiednio wyrzeźbiona sylwetka to efekt poprawnie wykonanych ćwiczeń (oraz sposobu odżywiania), warto zatem zasięgnąć fachowej rady trenera personalnego, który ustali odpowiedni rodzaj treningu.

Drogie panie, sztangi w dłoń!

trening dla kobiet - konsultacja

Chcesz zacząć trenować, ale nie wiesz jak? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – pomogę Ci zacząć!

 

Bibliografia:
1. WL. Westcott (2012). Resistance training is medicine: effects of strength training on health. Curr Sports Med Rep. 2012 Jul-Aug; 11(4):209-16.
2. Ostreoporosis Australia Medical & Scintific Advisory Committee (2018).
3. M. Kuczyński, M-L. Podbielska, D. Bieć, A. Paluszak, K. Kręcisz (2012). Podstawy oceny równowagi ciała…