Rola snu w odchudzaniu – musisz ją dobrze znać

Gdy zaczynamy się odchudzać zwracamy głównie uwagę na to co jemy i staramy się zwiększyć naszą aktywność fizyczną. Niestety większość ludzi pomija ważny element całej układanki – sen. Tymczasem rola snu w skutecznym odchudzaniu jest wprost nieoceniona…

Chcesz zgubić tkankę tłuszczową? Koniecznie przeczytaj całą prawdę o odchudzaniu

rola snu w odchudzaniu

Zwierzęta doskonale zdają sobie sprawę jak ważny jest dla nich sen. Dlaczego zatem my go bagatelizujemy?

Sen – niewygodna biologiczna przypadłość?

W dzisiejszych czasach traktujemy sen jak wroga, który zabiera nam cenne minuty. Unikamy go więc, by „wydłużyć swoją dobę”, a następnego dnia, z podkrążonymi oczami, żartujemy sobie: „Sen? Niezły substytut kawy dla osób mających za dużo czasu”. Usiłujemy zbagatelizować czynność, która zajmuje prawie 1/3 naszego życia. Czy rzeczywiście warto?

Skupmy się na tym, jakie znaczenie ma sen dla organizmu.

W jego trakcie, w ciele zachodzą intensywne reakcje naprawcze: mózg ulega oczyszczeniu oraz powstają nowe połączenia między neuronami (komórkami nerwowymi).

Podczas snu wydzielane są również ważne hormony m.in. hormony odpowiedzialne za kontrole głodu i sytości, takie jak: leptyna oraz grelina.

Leptyna jest wytwarzana w komórkach tłuszczowych i to właśnie ona decyduje o tym, czy czujemy się najedzeni. Jeśli nie śpimy wystarczająco długo, nasz organizm zmienia ilość produkowanej leptyny.

Grelina jest hormonem produkowanym przez komórki znajdujące się w ścianach naszego żołądka. Jej działanie jest antagonistycznie (przeciwnie) do leptyny. Gdy zarywamy noce, ilość greliny rośnie wraz z naszą ochotą na pizzę. Jej poziom natomiast spada po posiłku czy podczas aktywności fizycznej.

Rola snu w odchudzaniu – musisz się wysypiać!

Liczne badania potwierdzają wpływ niewystarczającej ilości snu na nasz zwiększony apetyt (1).

Osoby niedosypiającej chętniej spożywają wysokotłuszczowe oraz wysokokaloryczne produkty,a także częściej sięgają po przekąski w trakcie dnia – co w konsekwencji może skutecznie utrudnić odchudzanie.

Niedostatek snu prowadzi nie tylko do zmienionej aktywności hormonalnej, ale również zmienia metabolizm glukozy. Gdy skracamy długość naszego snu jednocześnie dochodzi do zmniejszenia wrażliwości na insulinę i tolerancji glukozy.

W związku z czym niedosypiając możemy doprowadzić się do cukrzycy.

Dobra wiadomość jest taka, że u osób zdrowych zarwana nocka prowadzi tylko do tymczasowej insulinooporności, jeśli więc w weekend odeśpimy ciężki tydzień, nasz organizm doskonale sobie poradzi.

Jak dbać o dobry sen? 5 porad!

Wystarczy, że wprowadzisz te proste zmiany, a na pewno odczujesz ich pozytywny wpływ w kontekście nocnego wypoczynku oraz redukcji tkanki tłuszczowej.

 • Przygotuj się do spania.
  Wieczorna rutyna pomaga wyciszyć nasze ciało i umysł, dzięki czemu skraca się czas zasypiania. Przed snem warto stosować techniki, a także ćwiczenia relaksacyjne lub inne uspokajające czynności. Dobrym pomysłem jest rozmowa z bliską osobą, czytanie książek (aczkolwiek tu może być różnie, szczególnie jeśli książka jest ekscytująca), relaksująca kąpiel.
 • Przyszykuj sypialnie.
  Stworzenie wygodnego, ciemnego, cichego środowiska snu, które ma minimalny hałas i / lub kojące dźwięki sprzyja spokojnemu wypoczynkowi.
 • Ruszaj się.
  Codzienna aktywność fizyczna poprawia jakość snu (nawet przy takiej samej jego długości). Jeśli masz problemy z zasypianiem nie stosuj wieczorem intensywnych ćwiczeń fizycznych. Wyrzut adrenaliny związany z wysiłkiem utrudnia zasypiane.
 • Ogranicz napoje kofeinowe.
  Wszyscy instynktownie wiemy, że napoje kofeinowe nie są wskazane wieczorem, jednakże niewinna, mała czarna może skrócić czas naszego snu, nawet jeśli została wypita 6h przed zaśnięciem! Pamiętajmy również, że kofeina znajduję się też w herbacie i napojach takich jak cola.
 • Unikaj niebieskiego światła przed zaśnięciem.
  Mowa przede wszystkim o świetle z ekranów laptopów, telewizorów oraz smartfonów. Światło niebieskie zmniejsza wydzielanie melatoniny – hormonu snu, który umożliwia zapadnięcie w obięcia morfeusza. Jeśli chcesz poprawić jakoś snu, unikaj korzystania ze sprzętów elektronicznych lub w godzinach wieczornych przestaw ich tryb działania na „nocny” dzięki czemu będą one emitować światło żółte.

Rola snu w odchudzaniu – podsumowanie.

Sen jest istotny nie tylko w kontekście regeneracji organizmu, ale również w procesie odchudzania. Pomijając czas na sen zwiększamy szansę sięgnięcia po wysokokaloryczne produkty, które mogą zaprzepaścić nasze starania. Dlatego tak istotne jest dbanie o jakość naszego snu poprzez stworzenie sobie odpowiednich warunków, regularną aktywność fizyczną oraz unikanie kofeiny i korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło.

Uważasz ten artykuł za wartościowych! Koniecznie podeślij go znajomym!

Bądź ze mną na bieżąco – polub profil na facebooku.


Czujesz, że straciłeś kontrolę nad swoim ciałem i życiem? Czujesz, że sam nie ułożysz wszystkich elementów układanki odchudzania? Nie masz osób, które szczerze Ci kibicują? Możesz liczyć na mnie.

Jestem gotów poprowadzić Cię i towarzyszyć w drodze do zdrowia, do lepszego samopoczucia, do ładniejszej sylwetki. Jednakże pierwszy krok należy do Ciebie.

Pokaż, że Ci zależy, że naprawdę chcesz i – napisz do mnie, wystarczy kliknąć tutaj.

trener jan słoniewicz

Idealny moment nie istnieje – teraz jest czas na działanie!

Bibliografia:

1. Golem, DL, Martin-Biggers, JT, Koenings, MM et al. (2014) An integrative review of sleep for nutrition professionals. Adv Nutr 5, 742–759.