Dopalacze dla mózgu – 6 naturalnych substancji

Więcej, efektywniej, szybciej – często za wszelką cenę. Za cenę snu, za cenę stresu, za cenę zdrowia.

Tak być może wygląda i Twoja rzeczywistość.

Wszyscy chcą od Ciebie coraz lepszych wyników, a Ty czujesz, że Twój mózg zwyczajnie się przegrzewa. Jednakże jest coś, co może skutecznie Ci pomóc – dopalacze dla mózgu!

Poznaj 6 naturalnych substancji, dzięki którym poprawisz pracę swojego centrum dowodzenia.

dopalacze dla mózgu - pomoc dla pracowników

Kurkuma, L-teanina, resweratrol, jagody, miłorząb japoński, różeniec górski – ich regularne stosowanie skutecznie podniesie wydajność Twojego mózgu.

 

Dopalacze dla mózgu, czy zdrowia?

Postępująca wraz z wiekiem utrata zdolności poznawczych, a w szczególności pamięci, jest czymś co spędza nam sen z powiek. Choroby neurodegeneracyjne takie jak demencja czy choroba Alzheimera, występują powszechnie wśród starszych osób powodując niepełnosprawność, a nawet śmierć [1].

Niestety skuteczny lek na te przypadłości nie istnieje, dlatego wielu badaczy stara się rozszyfrować tajemnicze mechanizmy chorób układu nerwowego.

Efektem ich pracy jest lista naturalnych suplemetów diety wspomagających pracę mózgu. Pod lupę zostały wzięte rośliny, które znane są już ze swoich właściwości leczniczych, a mają szansę stać się również remedium na choroby zaburzające prawidłowe funkcjonowanie naszej głowy.

Dlatego substancje zwane potocznie dopalaczami dla mózgu, nie tylko pozwolą Ci na efektywną prace, ale również poprawią zdrowie.

Zapraszam do lektury!

Kurkuminoidy

Zapewne słyszałeś o kurkumie – żółtym aromatycznym proszku, chętnie stosowanym zarówno w kuchni indyjskiej jak i we włókiennictwie. Kurkumionidy, znajdujące wewnątrz przyprawy, najprawdopodobniej mają kluczową rolę w rozkładzie białek amyloidowych (szkodliwe białka powstające w organizmie, min. odpowiedzialne za chorobę Alzhaimera) [2].

Studia nad starszymi osobami (ale zdrowymi), wykazały, że przyjmowanie około 1 łyżeczki żółtej przyprawy (równe około 400 mg kurkuminy) dziennie ma pozytywny i jednocześnie długoterminowy wpływ na pamięć, koncentrację, humor czy spostrzegawczość [3,4].

Zalecane jest stosowanie kurkumy w naturalnej formie, dlatego pamiętaj o niej przy codziennym komponowaniu posiłków [5].

Zalecenia:
1 łyżeczka kurkumy dziennie.

L-teanina

L-teanina jest aminokwasem, który znajduję się w liściach herbaty i stanowi ich główny budulec. Do jej najważniejszych zalet należą przede wszystkim redukcja stresu oraz wprowadzenie w stan relaksacji, co skutecznie wpływa na jakość snu.

Badania kliniczne sugerują, że dawki zwiększone od 10 do 20 razy od tych zawartych w kubku herbaty (4 – 22,5 mg) mogą pozytywnie oddziaływać na nasz mózg [6].
L-teanina jest również nadzieją dla osób ze zdiagnozowanym ADHD, schizofrenią czy schizoafektywnymi zaburzeniami, gdyż podawanie jej w dawce 400 mg na dzień zmniejsza lęki pacjentów i poprawia ogólne ich funkcjonowanie.

Zalecenia:
L-teanica dostępna jest w formie suplementu diety o identycznej nazwie. Przyjmuj dziennie porcję między 4-22,5 mg.

Resweratrol

Dobra wiadomość dla miłośników czerwonego wina!

Resweratrol jest głównym związkiem polifenoli (organiczne związki chemiczne) zawartym w różnych odmianach orzechów, jagód, winogron, a co najważniejsze – czerwonym winie :).

Testy laboratoryjne potwierdziły, że odpowiada za ochronę neuronów przed toksycznymi i komórkobójczymi beta-amyloidami (szkodliwe białka)[1].

Bezpieczne dawki mieszczą się w zakresie od 25 mg do 5 g na dzień [1]. Jednocześnie, pozytywne działanie resweratrolu, powodujące sprawniejszy przepływ krwi do mózgu zachodzi przy ilości 250-500 mg dziennie [8].

Ta właściwość ma kluczowe znaczenie podczas leczenia choroby Alzheimera i podobnych do niego schorzeń, które znacznie hamują dopływ krwi do mózgu.
Jedynym problemem pozostaje dawkowanie: szklanka winogron to tylko 0,24 – 1,25 mg resweratrolu, a jego zawartość w litrze wina sięga zaledwie 1,9 mg.

Zalecenia:
Oprócz wina i winogron, resweratrol dostępny jest w formie suplementu diety o identycznej nazwie. Przyjmuj między 25mg, a 5g substancji dziennie.

dopalacze dla mozgo

Uzupełnianie resweratrolu tym sposobem mogłoby być uciążliwe – na szczęście istnieją suplementy diety.

 

Jagodowe antocyjany

Mało znana nazwa… a ile się za nią kryje!

Antocyjany (organiczne związki chemiczne z grupy flawonoidów), które są odpowiedzialne za głęboką barwę owoców jagodowych, nadają im min. przeciwzapalnych właściwości. Co więcej, ich spożywanie może znacznie opóźnić, jak nie odwrócić, proces starzenia naszego mózgu – takie dopalacze dla mózgu do skarb![10].

Badanie przeprowadzone na 9 osobach, w początkowym stadium zaników pamięci, wykazało, że podawany przez 12 tygodni sok z jagód w ilościach 450-650 ml dziennie, miał pozytywny wpływ na zdolności poznawcze tych osób [11]. Warto wspomnieć, że antocyjany oprócz  właściwości przeciwzapalnych, regulują przepływ krwi do mózgu oraz ułatwiają pracę synaps.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda udowodnili, że spożywanie dużej ilości flawonoidów, w tym tych zawartych w jagodach, zapobiega spadkom zdolności kognitywnych u osób starszych [12]. Inny uczony, dr Robert Krikorain z Akademickiego Centrum Zdrowia Uniwersytetu z Cincinnati potwierdził, że spożycie jagód 2-4 razy w tygodniu, w dawce ¼ do ½ szklanki owoców, jest odpowiednią formą  dostarczenia i rozprowadzania antocyjanów po naszym organizmie.

Zalecenia:
Włącz jagody do codziennej diety w formie surowych owoców, przetworów lub soków.

polskie superfoods

Czy wiesz, że jagody należą do tzw. superfoods? Dowiedz się czym są i jak Ci mogą pomóc – 7 superfoods, które masz w swojej kuchni.

Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba)

Pod niewiele mówiącą nazwą EGb 761, kryje się specyficzny ekstrakt z miłorzębu japońskiego, będący obiektem ścisłej obserwacji naukowców pod względem swoich zbawiennych działań dla kondycji mózgu, przy chorobach takich jak demencja, choroba Alzheimera czy udar niedokrwienny mózgu.

Ginkgo jest swoistą kombinacją gingkoidów, bilobaidów oraz flawanoidów. Ze względu na swoje zalety takie jak poprawa zdolności kognitywnych czy ogólna poprawa pamięci zaleca się spożywanie go w ilości 240 mg dziennie [14]. W krajach Unii Europejskiej często stosowana jest kombinacja konwecjonalnych leków na symptomy utraty pamięci właśnie z suplementami zawierającymi ekstrak z miłorzębiu japońskiego [15].

Ze wszystkich przedstawionych w zestawieniu roślin, miłorząb japoński jest najlepiej rokującym suplementem, jeśli chodzi o łagodzenie symptomów demencji, które z czasem mogą przerodzić się w chorobę Alzheimera. Włączenie go do diety już u młodych osób, może skutecznie wspomóc pracę mózgu.

Zalecenia:
Miłorząb Japoński jest dostępny w formie suplementu. Przyjmuj 240 mg substancji dziennie.

Różeniec górski (Rhodiola rosea)

Od stuleci znana, a także ceniona roślina lecznicza w krajach takich jak Francja, Grecja, Islandia, Szwecja czy Rosja [16]. Zalety jakie przypisuje się korzeniowi różeńca to polepszenie wydajności mózgu oraz poprawa koncentracji i pamięci.

Aby potwierdzić naukowo działanie lecznicze różeńca, grupie młodych ludzi pracujących fizycznie na nocnej zmianie podano ekstrak z tej rośliny (SHR) w ilości 170 mg.  Wyniki wykazały, że przy powyższej dawce ekstraktu pracownicy odnotowali znaczne polepszenie koncentracji oraz funkcjonowania pamięci krótkotrwałej [17].

Wyciąg z różeńca podnosi poziom hormonu szczęścia, czyli serotoniny w mózgu, skutecznie zmniejszając poziom kortyzolu w organizmie [16]. Różeniec górski jako jedyny z przedstawionych wspomagaczy poprawia sprawność zarówno psychiczną jak i fizyczną.

O ile dla polepszenia sprawności mózgu dawki ekstraktu z różeńca mogą się wahać od 100 do 576 mg dziennie, o tyle dla polepszenia kondycji fizycznej powinna mieścić się w przedziale 200 – 680 mg/ dzień.

Zalecenia:
Różeniec górski dostępny jest w formie suplementu, przyjmuj go w przedziale 100 – 576 mg lub 200 – 680 mg dziennie.

dopalacze dla mózgu

Dopalacze dla mózgu są bardzo przydatne, jednak nie można zapominać o śnie, który stanowi podstawię dobrego funkcjonowania – dowiedz się więcej!

Dopalacze dla mózgu – podsumowanie.

Pomino, że badania nad boosterami mózgu będą prowadzone jeszcze przez lata dla otrzymania 100-procentowego potwierdzenia ich skuteczności, dzisiejsze rezultaty są na tyle obiecujące, że warto przemyśleć wprowadzenie wyżej wymienionych produktów do naszej diety. Tym bardziej, że wszystkie z nich są łatwo dostępne, a co ważniejsze w bardzo przystępnych cenach.

Nie można jednak zapominać o podstawach – zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i odpowiednia dawka snu, to stanowi fundament dobrego funkcjonowania mózgu.


Bądź ze mną na bieżąco – polub profil na facebooku.

Czujesz, że straciłeś kontrolę nad swoim ciałem i życiem? Czujesz, że sam nie ułożysz wszystkich elementów układanki odchudzania? Nie masz osób, które szczerze Ci kibicują? Możesz liczyć na mnie.

Jestem gotów poprowadzić Cię i towarzyszyć w drodze do zdrowia, do lepszego samopoczucia, do ładniejszej sylwetki. Jednakże pierwszy krok należy do Ciebie.

Pokaż, że Ci zależy, że naprawdę chcesz – napisz do mnie, wystarczy kliknąć tutaj.

trener jan słoniewicz

Idealny moment nie istnieje – teraz jest czas na działanie!