Kupujesz treningi personalne? Kupujesz za mało.

Jako trener personalny z prawie 10-cio letnim doświadczeniem, powiem wprost – treningi personalne w większości przypadków nie wystarczą aby skutecznie zmienić swoje ciało.

Zaskoczyło Cię moje stwierdzenie? Doskonale zdaję sobie sprawę, że stoi w opozycji do tego, co mówią uśmiechnięte twarze trenerów personalnych w social mediach, strony reklamujące usługi trenerskie oraz konsultanci na siłowni.

Treningi personalne zdają się być doskonały środkiem do redukcji tkanki tłuszczowej, do budowy masy mięśniowej, do uzyskania pięknego ciała. Tyle tylko, że to ściema…

… i to kosztowna ściema, która wynika z Twojej nieświadomości.

treningi personalne nie działaja

Wbrew pozorom, wcale nie straciłem głowy! Przeczytaj dlaczego uważam, że treningi personalne są nieskuteczne.

Treningi personalne to nie tabletka na odchudzanie!

Jak chcemy osiągać swoje cele? Najlepiej szybko i bez wysiłku. Dlatego producenci tabletek na odchudzanie i różnych magicznych suplementów wciąż zbijają fortunę, sprzedając ludziom nadzieję na szczupłe ciało (nadzieja potrafi kosztować naprawdę sporo).

Niestety to samo podejście zauważam w stosunku do treningów personalnych – pójdę do trenera i wszystko będzie już proste. Pochodzę przez trzy miesiące na siłownię, poświęcę kilka godzin w tygodniu, przemęczę się z dietę, a później będę cieszyć się upragnionym ciałem.

Większość trenerów personalnych wykorzystuje ludzki pęd za unikaniem podejmowania wysiłku, przedstawiając swoją usługę jako remedium na wszystkie problemy: „wystarczy, że przyjdziesz na trening personalny, a zmienimy Twoją sylwetkę!”.

Przykro mi, ale tak to nie działa.

Wielokrotnie pisałem o tym, że współpraca z trenerem personalnym jest czymś więcej niż np. wizyta u fryzjera. Po pierwsze, jeżeli ktoś daje Ci gwarancję, że przychodząc np. na 20 treningów personalnych, schudniesz konkretną liczbę kilogramów lub zbudujesz tyle i tyle masy mięśniowej, to zwyczajnie kłamie. Po drugie, nawet z najlepszym trenerem personalnym nie wypracujesz upragnionej sylwetki, bez zaangażowania oraz współpracy.

Wracając na moment do fryzjera – przychodzisz, siadasz, relaksujesz się, a następnie wychodzisz z nowym wyglądem. Oczekujesz tego samego od treningów personalnych? Mocno się rozczarujesz.

Kupując treningi personalne – kupujesz za mało (i nie to co trzeba).

Jeżeli decydujesz się na zakup treningów personalnych (nawet z planem dietetycznym), to kupujesz za mało i najprawdopodobniej właśnie ulokowałeś swój kapitał w niewłaściwą inwestycję.

Powiem szczerze – poprowadzenie treningu personalnego nie jest jakąś wielką filozofią i prawie każdy, kto trenuje nieco dłużej na siłowni mógłby to bez problemu zrobić. Patrząc obiektywnie: rozgrzewka, wykonanie kilku ćwiczeń, rozciąganie na koniec, ewentualnie trening cardio, czy rzeczywiście trzeba być tutaj jakimś wybitnym specjalistą? Nie sądzę.

Zastanów się przez chwilę – co tak naprawdę chcesz kupić, za co tak naprawdę płacisz? W dużym uproszczeniu chcesz kupić lepsze zdrowie, chcesz kupić ładną sylwetkę, chcesz kupić ciało, z którego będziesz zadowolony/a, chcesz kupić więcej masy mięśniowej itp. Tymczasem, płacąc za trening personalny, wydajesz pieniądze na osobę, która w najlepszym przypadku (i to nie zawsze) zadba o Twoje bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń, pomoże poprawić kondycję itd., ale na dłuższą metę nie przybliży Cię do realizacji planów.

Rozumiesz co mam na myśli?

Wyobraź sobie, że chcesz nauczyć się języka chińskiego. Szukasz native speakera i zaczynasz chodzić na lekcje trzy razy w tygodniu. Wasze spotkania wyglądają tak, że siadacie przy stole, lektor mówi do Ciebie po chińsku, a Ty starasz się dokładnie (z jego pomocą rzecz jasna) powtarzać usłyszane sentencje. Po godzinie takiej nauki, rozstajecie się i widzicie ponownie na kolejnej lekcji.

Czy osłuchasz się z językiem chińskim? Owszem.

Czy zapamiętasz jakieś zwroty? Być może.

Czy taka nauka języka będzie efektywna. Nie bardzo.

Jak zapewne dobrze zdajesz sobie sprawę, uczenie się języka jest procesem, a najlepsze szkoły lub lektorzy mają swoje metody nauczania, nie ograniczające się wyłącznie do spotkań z lektorem. Tak samo w przypadku współpracy z trenerem personalnym, kupując treningi personalne – kupujesz za mało, jeżeli nie są one składową dokładnie przemyślanego procesu, który ma pomóc Ci osiągnąć Twoje cele.

Nie kupuj treningów personalnych – kupuj proces.

Dobry trener personalny nigdy nie sprzeda Ci treningów personalnych. Płacisz za konkretny proces, umożliwiający Ci bezpieczne, efektywne oraz trwałe uzyskanie docelowej sylwetki.

Oczywiście, spotkania na siłowni są składową tego procesu, tak samo jak odpowiedni plan żywieniowy, ale dodatkowo ważne jest również to co dzieje się poza treningami. Zwróć uwagę, że zmiana sylwetki, jest w rzeczywistości zmianą sposobu oraz stylu życia, a czasem i myślenia. Dlatego trener personalny powinien mieć z klientem stały kontakt, przygotowując go na różne wyzwania życia codziennego. Przykładowo: jak poradzić sobie, kiedy jestem na diecie, a znajomi z pracy chcą iść na lunch? W jaki sposób odżywiać się podczas wyjazdów? Co zrobić, aby nie podjadać słodyczy itp.

Współpraca z trenerem personalnym dotyka wielu dziedzin życia, tak więc nie może ograniczać się wyłącznie do godzinnych spotkań na siłowni. Dlatego właśnie najlepsi trenerzy zbudowali w oparciu o swoje doświadczenia, odpowiednie procesy treningowe.

Podsumowanie – na czym polega proces treningowy?

Proces treningowy jest zbiorem działań, które mają na celu doprowadzenie Cię do osiągnięcia docelowej sylwetki.

Przygotowanie indywidualnego procesu wymaga dokładnego poznania Twojej dotychczasowej historii związanej ze sportem, dietami, zdrowiem itd, jak również sprawdzenia Twojej aktualnej sprawności (elastyczności ciała, świadomości pracy mięśniami itp). Kolejny etap polega na zebraniu informacji o Twoich preferencjach żywieniowych, stylu życia, rodzaju pracy, sposobie spędzania wolego czasu, nawykach itd.

Zebrane dane służą przygotowaniu odpowiedniego treningu oraz systemu odżywiania, a także określenia ile czasu może zająć osiągnięcie celu.

Następnie w trakcie realizacji procesu (tu właśnie elementem składowym są treningi personalne) na bieżąco obserwujemy postępy, wprowadzamy zmiany, kontaktujemy się ze sobą poza siłownią, tak by to co początkowo było trudne (regularny ruch, dieta), zostało Twoją przyjemną codziennością i doprowadziło do uzyskania trwałych rezultatów.

To właśnie jest holistyczna opieka trenera personalnego.

kupujesz-treningi-personalne

Szukasz czegoś więcej niż treningi personalne? Oczekujesz holistycznego podejścia? Przyjdź na konsultację i zobacz jak mogę Ci pomóc.