Kim jest trener personalny?

Jeszcze kilka lat temu trener osobisty kojarzył się z przywilejem zastrzeżonym dla celebrytów lub kaprysem osób zamożnych. Do treningu na siłowni wystarczyły dobre rady kolegów lub znaleziony w internecie plan treningowy. Tymczasem fitnessowa rewolucja oraz wzrost świadomości potrzeby dbania o swoje zdrowie, sprawił, że ludzie szukają ekspertów, którzy pomogą im schudnąć, zbudować masę mięśniową, poprawić kondycję… A tak naprawdę po prostu dobrze się poczuć we własnym ciele.

Kto zostaje trenerem?

Najcześciej są to pasjonaci sportu, aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Ludzie, którzy nie tylko ćwiczą na siłowni, ale również starają się zrozumieć jak skutecznie pomóc drugiemu człowiekowi.

Pamiątkowe zdjęcie z moimi absolwentami po zakończonym kursie na trenera personalnego

Umiejętności związane z trenowaniem oraz przygotowywaniem diet to jedno – fundamentem skutecznego treningu personalnego jest odpowiednia relacja z podopiecznym. Bez zdolności dotarcia ze swoim przekazem do drugiej osoby, a jednocześnie uważnego jej słuchania, nie ma szans na przeprowadzenie skutecznej metamorfozy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj mój artykuł – Czym jest trening personalny?

Jaka jest rola trenera personalnego?

Jeszcze przed postawieniem przez podopiecznego pierwszego kroku na siłowni, trener ma do wykonania zadania, które wcale nie wiążą się z pokazywaniem ćwiczeń, czy układaniem planu treningowego.

Początkowo pomaga w określeniu i dokładnym sprecyzowaniu celów klienta: „chcę schudnąć”, „chcę lepiej wyglądać”, „chcę byś sprawniejszy” – to ogólniki, z których nie wyniknie konkretny efekt. Trener podpowie Ci co tak naprawdę chcesz osiągnąć, a także przekuje Twoje „chcę schudnąć”, w „chcę zmieścić się w spodnie 3 rozmiary mniejsze” lub „chcę zmniejszyć obwód ud o 8 cm”.

Rozmowa to podstawa!

Następnie wytyczy drogę, którą obierzecie aby zrealizować ustalone założenia. Plan działania jest zawsze spersonalizowany pod Twoją osobę, pracę, upodobania itp. Każdy z nas jest inny i mimo posiadania często podobnych celów, sposób ich osiągnięcia może być inny oraz różnić się ilością poświęconego czasu.

Dopiero kolejne etapy to koncentracja nad przygotowaniem ciała do treningu. Praca siedząca, nadmierne napięcie mięśni, nieprawidłowa postawa, są zjawiskami, które ograniczają zdolności naszego organizmu – trzeba je pokonać!

Jak widzisz rola trenera to nie tylko machanie ciężarkami, ale przede wszystkim planowanie procesu, dobieranie indywidualnych rozwiązań oraz wspieranie podopiecznego.

Po jakich cechach poznasz trenera?

Mimo że to nie najważniejsze, naturalnie zwracamy uwagę na ubiór i wygląd zewnętrzny. Jeżeli trener jest pasjonatem aktywności fizycznej oraz żyje zgodnie z zasadami, które promuje, wtedy jego ciało jest wizytówką tego w co wierzy. Pamiętaj, że nie każdy trener musi być zawodowym kulturystą – rzadko kiedy można postawić znak równości pomiędzy utytułowanym zawodnikiem, profesjonalnym trenerem.

Trener personalny powinien być specjalistą w swoim fachu

Tu przechodzimy płynnie do kolejnej ważnej sprawy, jaką jest duża wiedza i doświadczenie w pracy z wieloma różnymi ludźmi, które pomagają zindywidualizować programy działań dla podopiecznych.

Jednakże trudno mówić o planach treningowych bez umiejętności skutecznej komunikacji z klientem.

Żeby móc zmienić czyjeś nawyki i pomóc mu osiągnąć upragniony wygląd, trzeba go dobrze poznać oraz znaleźć sposób na skuteczne porozumienie się. Emocje, życie prywatne, praca, problemy – te wszystkie elementy mają wpływ na nasze ciała. Dobry trener pamięta o nich podczas planowania celów z podopiecznym.

Zaangażowanie jest równie istotną cechą. Trener personalny nie jest jak fryzjer od którego efekt swojej inwestycji otrzymujesz natychmiastowo (nowa fryzura), a następnie wychodzisz i zapominasz o sprawie. Współpraca przy zmianie sylwetki to nie tylko treningi personalne, ale również kontakt z podopiecznym poza nimi. Rozwiązanie wątpliwości dotyczących diety, kilka dobrych słów kiedy maleje motywacja, zwyczajne „co słychać?” są działaniami pozwalającymi stale monitorować przebieg metamorfozy, czyniąc ją możliwą do zrealizowania.

Czy warto skorzystać z usług trenera?

Odpowiem pytaniem na pytanie: czy warto skorzystać z usług mechanika? Czy warto skorzystać z usług fryzjera?

Kiedy masz zepsute auto i nie potrafisz go samemu naprawić, to warto.

Kiedy potrzebujesz nowej fryzury, ale akurat nie potrafisz jej zrobić samemu, to też warto.

No tak, ale przecież w internecie i na youtubie jest tyle materiałów dotyczących napraw samochodów, czy też wykonywania fryzur, może skorzystaj z nich aby zrealizować usługę we własnym zakresie?

Na pewno uznałbyś moje powyższe zalecenie za niedorzeczne, w końcu potrzebujemy osób, którzy wykonają dla nas konkretne rzeczy.

Identycznie jest z treningiem personalnym.

Jednakże mnóstwo ludzi woli eksperymentować na własnych ciałach, czy też czerpać wiedzę z niesprawdzonych źródeł, robiąc sobie dużą krzywdę.

Skoro na podstawie obejrzanego w sieci filmiku nie zabierzesz się za naprawę samochodu lub nie chwycisz za nożyczki aby stworzyć sylwestrową kreację, to dlaczego robisz podobnie w przypadku czegoś znacznie bardziej cenniejszego – swojego organizmu?

Podsumowanie

Mam nadzieję, że artykuł pomógł Ci nieco zrozumieć na czym polega zawód trenera personalnego i czego możesz oczekiwać od współpracy z nim. Oczywiście tekst pisałem ze swojego punkt widzenia jednakże jestem przekonany, że większość świadomych trenerów przyzna mi rację.

Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, możesz napisać do mnie wiadomość lub spotkać się w CityFit Rondo ONZ (ul. Twarda 18, Warszawa) 🙂


Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny.

Uważasz go za wartościowy? udostępnij dla znajomych 🙂

Chcesz otrzymać powiadomienia o nowych wpisach na blogu oraz otrzymać bezpłatne gratisy?

Zapisz się do newslettera!

 

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną?

Przejdź do zakładki KONTAKT i napisz.

Chętnie spotkam się z Tobą na konsultację, w okolicy Ronda ONZ np. w Green Cafe Nero Rondo ONZ.