Jak spalić 1 kg tłuszczu?

Każdy, kto kiedykolwiek się odchudzał, przynajmniej raz, zadał sobie pytanie jak spalić 1 kg tłuszczu?Szczupła sylwetka to marzenie większości ludzi, a nie tylko amatorów sportów siłowych. W przypadku nadwagi oraz otyłości warto stracić chociażby kilogram masy ciała, ponieważ nawet tak niewielka zmiana wpłynie pozytywnie na stan zdrowia i będzie małym krokiem do wielkich przemian.

Do rozpoczęcia spalania tkanki tłuszczowej, niezbędny jest deficyt energetyczny, a aby wytworzyć taki stan, należy odpowiednio zbilansować dietę i czas poświęcony na trening. Istotnym jest zrobienie tego w przemyślany sposób, który nie wprowadzi negatywnych zmian w organizmie.

W tym artykule opowiem Ci o tym jak zacząć redukować tkankę tłuszczową i co trzeba zrobić, żeby spalić 1 kg tłuszczu.

jak-spalic.jpg2

Jak zmniejszyć masę ciała?

Zdecydowana większość osób postanawia zmienić swój styl życia, ponieważ chcę lepiej wyglądać. Zachowanie prawidłowej masy ciała jest istotne nie tylko ze względu na walory estetyczne – w kontekście zdrowia, zapewnienia organizmowi prawidłowe działanie. Nadwaga i otyłość zwiększają prawdopodobieństwo wielu chorób (min.: cukrzyca, miażdżyca, zawał, Covid-19 itd) , więc w żadnym wypadku nie można lekceważyć takiego stanu. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, znacząco zwielokrotnia zachorowalność na takie choroby metaboliczne jak np. cukrzyca typu 2, dna moczanowa, czy osteoporoza. Ponadto prowadzi do nadciśnienia i upośledzenia pracy układu krwionośnego.

Wiele osób zaczynając zmianę stylu życia, zadaje sobie pytanie, jak spalić 1 kg tłuszczu? Najprościej mówiąc, należy być na deficycie energetycznym. Oczywiście łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić. Organizm musi być w takim stanie, kiedy na potrzeby konieczne do codziennego funkcjonowania wydatkuje więcej energii, niż przyjmuje z pożywieniem. Aby utrzymać funkcje życiowe ustrój „pali” swoje tkanki. Niestety, przy nieodpowiednim sposobie prowadzenia odchudzania, łatwo uszczuplić zasoby pochodzące z mięśni, a nie tkanki tłuszczowej. Ponieważ mięśnie podnoszą spoczynkowe zapotrzebowanie na kalorie i korzystnie wpływają na kręgosłup, zdrowie itd., chcielibyśmy zachować ich jak najwięcej.

Odchudzanie jest dla organizmu stresującym procesem, niedobór energii traktuje jako potencjalne niebezpieczeństwo i tym samym zwiększa poziom kortyzolu (hormon stresu). Deficyt kaloryczny powoduje szereg zmian, dlatego musi być on przeprowadzony w stopniowy oraz przemyślany sposób. Nie bez przyczyny specjaliści od żywienia mówią, że bezpieczne tempo redukcji masy ciała to 0,5-1 kg tygodniowo.

Utrzymanie powyższych wartości pozwala redukować kilogramy bezpiecznie, bez nieprawidłowości ze strony układu hormonalnego oraz innych części organizmu. Co więcej, racjonalne odchudzanie, zwiększy szansę na wizualną poprawę sylwetki i zachowanie możliwości wysiłkowych [1].

Jak spalić 1 kg tłuszczu? Ile to kalorii?

Organizm czerpię energię z czterech głównych substratów, które są zawarte w pożywieniu. Są to białko, węglowodany, tłuszcze i alkohol. Każdy z nich jest metabolizowany w odmienny sposób oraz dostarcza inną ilość energii. Znaczy to, że jedząc 100 g kaszy gryczanej bogatej w węglowodany, spożyjesz inną ilość kalorii, niż konsumując podobną gramaturę mięsa zasobnego w białko. Nie bez znaczenia jest efekt termiczny pożywienia, czyli wysiłek, jaki organizm musi wykonać do zmetabolizowania składników. Białko jest zdecydowanie bardziej energochłonne niż pozostałe substraty.

Ilość kalorii zawarta w 1g makroskładnika:

  • Białko – 4 kcal
  • Węglowodany– 4 kcal
  • Tłuszcz– 9 kcal
  • Alkohol– 7 kcal

Z wyliczeń wynikałoby, że do spalenia 1 kg tłuszczu potrzeba 9000 kcal.

W praktyce, nie jest to takie proste, ponieważ organizm człowieka to złożony mechanizm, a nie piec, który łatwo przepala dostarczoną ilość opału. Tkanka tłuszczowa, oprócz tłuszczu, zbudowana jest też z nietłuszczowych składników. Sprawia to, że ilość konieczna do utraty kilograma masy ciała jest niższa (co akurat bardzo cieszy!). Nie można jednoznacznie określić ilości koniecznej energii, ponieważ jest to kwestia indywidualna i organizm każdego człowieka posiada różnice w budowie (wpływ genetyki, gospodarki hormonalnej itp). W zależności od źródła przyjmuje się, że są to wartości między 7000, a 8000 kcal.

U większości osób proces odchudzania najszybciej przebiega na początku. Wynika to z faktu, że podczas redukcji masy ciała, tkanka tłuszczowa nie jest jedynym gubionym zasobem, występują również straty wody i glikogenu (paliwa min. dla mięśni). Nie bez powodu zaleca się chudnąć 0.5-1 kg tygodniowo, jest to nie tylko tempo bezpieczne dla organizmu, ale również takie, które pozwala na zachowanie większej części beztłuszczowej masy ciała. Odchudzanie polega na tym, żeby tracić niechciany tłuszczyk, a nie ciężko wypracowane mięśnie. Najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja, lepiej dojść do wymarzonego celu powoli, ale efekty utrzymać na dłużej, niż błyskawicznie schudnąć na eksperymentalnej diecie, która nie tylko wyniszczy organizm, ale spowoduje efekt jo-jo[2,3].

A może chcesz zbudować masę mięśniową? Przeczytaj jak!

Podane wyżej tempo utraty masy ciała nie jest przypadkowe. Dietetycy i lekarze ustalili, że 0.5-1 kg tygodniowo to najodpowiedniejszy sposób na trwałą poprawę sylwetki. Nie są to przypadkowe liczby, ponieważ odpowiadają deficytowi energetycznemu na poziomie 500-1000 kcal. Niższe ograniczenie kalorii powinny wybrać osoby z mniejszą nadwagą, a wyższe widełki przeznaczone są dla osób otyłych. Do obliczenia zapotrzebowania energetycznego użyj kalkulatora,,który precyzyjnie określi Twoje potrzeby na podstawie płci, wieku, masy ciała, wzrostu i wykonywanej aktywności fizycznej. Początkowo warto zacząć od niskich widełek, a wraz z kontynuacją redukcji masy ciała, deficyt można zwiększać.

Przykład: Zapotrzebowanie 55-letniego mężczyzny ważącego 100 kg przy wzroście 180 cm, który wykonuje lekkie ćwiczenia 1-3 razy w tygodniu wynosi 2550 kcal. W celu utraty 0,5 kg tygodniowo powinien spożywać 2050 kcal.

Co się dzieje w ciele podczas odchudzania?

W organizmie człowieka nieustannie przebiega mnóstwo reakcji, które mają na celu zachowanie homeostazy, czyli równowagi ustroju. Jeżeli dzieje się coś niepokojącego, natychmiast wysyłane są sygnały, mające ostrzec przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Jednym z ryzykownych dla organizmu zachowań jest deficyt kaloryczny, człowiek postrzega to jako element odchudzania, ale ustrój, jako niedobór energetyczny, który może skutkować w przyszłości większymi niedoborami. Aby do tego nie dopuścić, spalaniu ulegają własne tkanki, które są wykorzystywane do zapewnienia podstawowych funkcji. Niebezpiecznym stanem jest zbyt mała ilość witamin i minerałów, które regulują procesy zachodzące w ustroju.

Metabolizm to szereg reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka oraz towarzyszącym im przemian energetycznych, które mają na celu wykorzystanie energii z pożywienia, aby podtrzymać procesy życiowe. Jedna dieta nie będzie na każdego działać tak samo, coś co przynosi dobre efekty Twojemu koledze, niekoniecznie spowoduje, że Ty osiągniesz swój cel. Całkowita przemiana energii jest zależna od płci, wieku, masy ciała, wzrostu i aktywności fizycznej, więc ciężko znaleźć osoby o identycznych parametrach. Dodatkowym czynnikiem jest stan fizjologiczny, na pewne bodźce inaczej będzie reagowało ciało różnych osób. Nie bez znaczenia pozostaję obecność chorób metabolicznych i tarczycy.

Warto podkreślić, że nie każda osoba będzie chudła w identycznym tempie. Wpływa na to kilka czynników, jednym z nich jest wiek. Młodsi mają większą łatwość w utracie kilogramów, ich narządy są sprawniejsze, co bezpośrednio powoduje lepsze wykorzystanie energii. U osób z większą ilością nadmiernej masy ciała efekty odchudzania będą szybsze, wynika to z faktu, że łatwiej u nich wytworzyć deficyt kaloryczny. Na redukcji niezwykle ważna pozostaje aktywność fizyczną, zwiększając ilość ruchu w ciągu dnia, dzięki czemu może okazać się, że nie będą konieczne duże restrykcję żywieniowe.

jak-spalic.jpg4

Spadek masy ciała można przewidzieć na podstawie charakterystyki pacjenta, powyższy wykres prezentuje zależność spadku masy ciała od wieku. Źródło: kliknij

Odchudzanie to balansowanie na krawędzi – z jednej strony należy gubić masę ciała, a z drugiej zachować równowagę. Ustrój posiada kilka mechanizmów, które zatrzymują zbyt szybkie chudnięcie. Są to między innymi nieprzyjemne symptomy, takie jak uczucie zmęczenia, słabsze samopoczucie, bóle głowy i brzucha. W swojej „artylerii” posiada również czynniki endokrynne jak hormon stresu (kortyzol), sytości (leptyna), głodu (grelina). Zbyt wysoki deficyt energetyczny spowoduje szereg niekorzystnych reakcji, dlatego tak istotne jest rozsądne zaplanowanie diety. Założenie bardzo dużych restrykcji na początku odchudzania może sprawić, że w pewnym momencie nie będzie już możliwości zmniejszać dostarczanej energii, a tym samym proces palenia kilogramów się zatrzyma [4].

jak-spalic-1kg-tluszczu.jpg3

Jak spalić 1 kg tłuszczu za pomocą ćwiczeń?

Wiele osób twierdzi, że przytyć jest łatwo, a schudnąć dużo trudniej. Niestety, dużo w tym prawdy, o wiele prościej będzie zjeść posiłek o wartości 1000 kcal, niż spalić taką ilość energii podczas ćwiczeń. Pamiętaj jednak, że we wszystkim trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek. Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na wysokokaloryczną przekąskę, ale zwróć uwagę, żeby zdrowa, nieprzetworzona żywność była podstawą Twojej diety. Aktywność fizyczna powinna sprawiać przyjemność, a nie być karą. Istnieje mnóstwo dyscyplin sportowych, dlatego warto znaleźć taką, która sprawi, że trening będzie nagrodą.

Ćwiczenia najistotniej wpływają na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego, co w dużej mierze pomaga podczas odchudzania. Łatwiej jest utrzymać dietę, kiedy możesz zjeść więcej pożywienia. W zależności od intensywności, trening różni się ze względu na ilość spalanych kalorii oraz źródło poboru energii (tłuszcz czy węglowodany). Stanowiska ekspertów nie są do końca zgodne, który wysiłek jest lepszy podczas redukowania masy ciała. Tlenowy, kiedy większość spalanej energii pochodzi z tłuszczu, ale całkowita ilość zużytych kalorii jest mniejsza czy beztlenowy, kiedy większość mocy organizm czerpie z węglowodanów, ale całkowita ilość spalonej kalorii jest większa. Dodatkowo dochodzi efekt EPOC (zwiększone spalanie kalorii po zakończonym treningu). Wybór pozostaję kwestią indywidualną, dobrym pomysłem jest również wykonywanie różnych rodzajów wysiłku, również po to by sprawdzić, który lepiej działa na Ciebie [5].

Ile czasu będziesz spalać 1 kg tłuszczu?*

  • Bieganie w tempie 5 min/km – 8 godzin
  • Rąbanie drewna – 9.5 godziny
  • Jazda na rowerze w średnim tempie – 10 godzin
  • Skoki na skakance – 10 godzin
  • Pompki – 11.5 godziny
  • Ćwiczenia bokserskie na worku– 14.5 godziny
  • Aerobik– 15.5 godziny
  • Taniec dyskotekowy – 22 godziny
  • Mycie samochodu – 32 godziny
  • Całowanie– 95 godzin

*Przybliżone wartości dla mężczyzny ważącego 75 kg.

Musisz pamiętać, że utrata masy ciała to proces długofalowy. Wszystko powinno zostać przeprowadzone w przemyślany sposób. Fakt, że podczas 10 godzin skoków na skakance spowoduje spalenie 7000 kcal, wcale nie oznacza, że taka droga jest najlepsza. Procesy zachodzące wewnątrz ciała są skomplikowane – tak jak wspominałem wcześniej, jeżeli np. zjesz o 7000 kcal za dużo, nie oznacza to, że na drugi dzień przybędzie Ci dodatkowy kilogram tłuszczu. Pokarm musi zostać przetrawiony, a energia rozdysponowana. Jednego dnia może się zdarzyć, że spożyjesz za dużo, a innego za mało. W prawidłowym przebiegu ta ilość powinna się równoważyć, a masa ciała utrzymywać na stałym poziomie.

Podsumowanie

Jak spalić 1 kg tłuszczu, to jedno z najczęściej zadawanych pytań nie tylko przez osoby rekreacyjnie uprawiające aktywność fizyczną, ale również przez doświadczonych atletów. Odchudzanie nigdy nie jest takie samo, dlatego nie ma jednej recepty na sukces. Odpowiednia dieta i ćwiczenia pomogą w redukcji masy ciała, muszą być one jednak dopasowane indywidualnie. Organizm odbiera deficyt energetyczny jako zagrożenie, dlatego posiada szereg mechanizmów, które pomagają przeciwdziałać takim stanom. Aby stracić 1 kg tkanki tłuszczowej, potrzeba spalić 7000-8000 kcal.

Źródła:

  1. Ciborowska H.Dietetyka: żywienie zdrowego i chorego człowieka. PZWL. Warszawa 2014.
  2. Mizera K, Mizera J. Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie. Wydawnictwo Galaktyka. Łódź 2017.
  3. Hall KD. What is the Required Energy Deficit per unit Weight Loss? Int J Obes. 2008;32(3):573–576.
  4. Traczyk W. Fizjologia człowieka w zarysie. PZWL 2019. Warszawa.
  5. Górski J. Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego. PZWL 2019. Warszawa.