Rozpocznij Ćwiczenia z Workiem Bułgarskim (+ Jak Zrobić Worek Bułgarski)

 

Skoro już wiesz, dlaczego warto rozpocząć trening z workiem bułgarskim (jeśli nie, przeczytaj: o treningu z workiem bułgarskim), to czas, dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego sprzętu, aby móc w pełni wykorzystać jego potencjał podczas sesji treningowych.

 

Czym Różni Się Sandbag od Worka Bułgarskiego?

 

Jednak na początku chciałbym abyś rozróżniał „sandbag” od worka bułgarskiego. Wielu ludzi używa tych wyrażeń zamiennie, podczas gdy sandbag jest zupełnie innym sprzętem…

 

Sandbag, czyli „worek z piachem”, to wór wypełniony piaskiem lub w wersji profesjonalnej, oferowanej przez sklepy, specjalna torba z uchwytami przymocowanymi w różnych konfiguracjach, do której wkładane są mniejsze woreczki zawierające piasek.

 

Natomiast worek bułgarski to w uproszczeniu mniejszy worek z piaskiem, otoczony wełną, która zapewnia gładki kształt. Całość zamknięta jest w skórzanej powłoce, szytej nylonową liną. Raz wypełniony nie może zostać otwarty, ale poprzez przymocowanie obciążenia do specjalnie stworzonych kieszonek jesteś w stanie zwiększyć jego ciężar.

www.jansloniewicz.pl

Worek Bułgarski/Sandbag

 

Jak widać, sprzęty różnią się przede wszystkim kształtem i możliwością zmiany ciężaru, jednak na razie skupimy się na naszym bułgarskim przyjacielu.

 

Jak Dobrać Worek Bułgarski?

 

Zanim wybierzesz się na pierwszy trening z workiem bułgarskim, musisz wybrać jego wagę.

Oczywiście wszystko zależy od poziomu naszego wytrenowania, jeżeli wcześniej miałeś już większy kontakt ze sportem, to powinieneś zasięgnąć rady np. trenera personalnego, który po ocenie Twoich możliwości zaproponuje odpowiedni worek oraz zestaw ćwiczeń.

Natomiast, jeżeli jesteś osobą zaczynającą przygodę ze sportem, to poniższa tabela będzie bardzo pomocna. Pamiętaj jednak, że są to tylko orientacyjne liczby. Przy ostatecznym wyborze kieruj się swoimi preferencjami i stanem zdrowia, a jeżeli nie masz pewności jaki worek bułgarski wybrać to napisz do mnie, chętnie Ci pomogę.

Zrzut ekranu 2016-03-17 o 14.42.09

Późniejszy sukces (lub jego brak) w ćwiczeniach z workiem bułgarskim leży w odpowiednim dopasowaniu ciężaru sprzętu do wagi Twojego ciała (u umiejętności).

 

Worek Bułgraski – Zrób To Sam!

 

Warto wspomnieć, że worek bułgarski potrafi kosztować niemałe pieniądze, średnio od 130 do 330 złotych, a w przypadku renomowanego sprzętu znacznie więcej.

Jeżeli nie chcesz ponosić takich kosztów, to zrobienie samemu worka bułgarskiego będzie Cię kosztować zaledwie 20-30 złotych!

 

Jak Zrobić Worek Bułgarski – Instrukcja Wykonania

 

Do wykonania worka bułgarskiego będziesz potrzebować:

dętki samochodowej, piasku, taśmy izolacyjnej, nożyczek oraz plastikowych opasek zaciskowych („trytytek”).

 1. Zacznij od przygotowania dętki – musisz przeciąć ją w odpowiednich miejscach.

  Na początku polecam przecięcie dętki przy wentylu, a potem w miejscu dla Ciebie najwygodniejszym. Dobrze będzie, jeżeli chwycisz worek przy pierwszym przecięciu, a następnie w miejscu gdzie chciałbyś dokonać drugiego i zarzuć tak powstały łuk z dętki na plecy.

  Jeżeli zaciśnięte na gumie dłonie będą zwisały mniej więcej poniżej linii sutków, to znalazłeś odpowiednią długość.

   

 2. Następnie weź plastikową opaskę i załóż ja na dętkę w takiej odległości od jednego z jej końców, abyś mógł wygodnie za niego złapać podczas ćwiczeń.

  Tak powstałą rączkę obklej taśmą izolacyjną.

  Untitled design

  Worek Bułgarski: w trakcie/po wykonaniu

 3. Teraz przystąp do napełnienia Twojego worka bułgarskiego korzystając z drugiego, niezamkniętego końca.

  Wsypuj do dętki piasek, pamiętając, aby nie sypać do pełna i zostawić miejsce na drugi uchwyt.


 4. Po napełnieniu zamknij plastikową opaską drugą końcówkę, a potem powtórz punkt nr 2.

 

Gratuluję, właśnie zaoszczędziłeś sporo pieniędzy i zrobiłeś worek bułgarski!

 

PS.

Zapisz się do Newslettera, aby otrzymać Kalkulator Posiłków w diecie oraz być na bieżąco z umieszczanymi na stronie materiałam – szczególnie jeśli chcesz poznać ćwiczenia z workiem bułgarskim.


Jeżeli jesteś z Warszawy lub okolic, to zapraszam Cię do siłowni CityFit Rondo ONZ (ul. Twarda 18), na wspólny trening z workiem bułgarskim!

 

Trening z workiem bułgarskim spala mnóstwo kalorii i rzeźbi ciało. Wraz z odpowiednią dietą, jesteś w stanie wypracować schludną sylwetkę.

thumb_DSC05305_1024

Przyjdź na trening!

 

– Trener Janek