Ovoball – Ratunek Dla Twoich Mięśni i Sylwetki!

 

Dzisiaj na siłowniach, zwłaszcza w strefach rozgrzewkowych, możesz znaleźć mnóstwo sprzętu, z którym nie wiadomo co zrobić.

Ostatnio zapoznawałem Cię z workiem bułgarskim, a teraz nadszedł czas na kolejny sprzęt, który przyniesie Ci ulgę jeżeli sporą część dnia spędzasz w pozycji siedzącej. Dodatkowo ustabilizuje Twoje ciało i pomoże uzyskać prawidłową, prostą sylwetkę (nikt nie wygląda ładnie, kiedy się garbi, prawda? 🙂 ).

 

Ovoball, Czyli Eliptyczna Piłka


tiguar_ovoball_sliwka__65130

Ovoball, to gumowa piłka w kształcie jajka (ovo-jajo), służąca przede wszystkim do pobudzenia i wzmocnienia mięśni głębokich, które odpowiadają min. za prostą sylwetkę oraz utrzymanie kręgosłupa we właściwym położeniu.

Dzięki wykonaniu z elastycznego materiału Ovoball jest sprężysta, przez co w chwili, gdy na nią napierasz, oddaje w Twoim kierunku część użytej siły. Wytworzony opór wymuszana dodatkową reakcję mięśni, co pobudza organizm do włożenia większego wysiłku w zachowanie równowagi.

 

Korzyści Płynące z Regularnych Treningów

 

Ovoball niweluje skutki uboczne siedzącego trybu życia.

Brak ćwiczeń pod kątem utrzymania prostej sylwetki, a przede wszystkim typowa praca biurowa oraz ograniczenie aktywności fizycznej powodują, że Twoje ciało przyzwyczaja się do pozycji, w której najcześciej przebywasz.

Jaka to pozycja?

 

Rozejrzyj się w swoim miejscu pracy i popatrz na tych wszystkich garbiących się i pochylonych nad ekranami komputerów ludzi, popatrz na ich wysunięte do przodu głowy oraz zaokrąglone plecy…

 

Też chcesz tak wyglądać? A może już tak wyglądasz…

 

Organizm szybko adaptuje się do pozycji, w której zwykle przebywasz i najczęściej jest to związane z osłabieniem ścięgien oraz mięśni odpowiedzialnych za ustabilizowanie ciała.

Dzięki stosowaniu owalnej piłki zmuszasz do pracy muskuły nieużywane w ciągu całego dnia!

Co za tym idzie, pozostają one w dobrej formie i m.in. utrzymują kręgosłup we właściwym położeniu. Tak więc zyskujesz nie tylko atrakcyjną sylwetkę, ale i dbasz o zdrowie, bo o dobrą kondycję swoich pleców musisz zatroszczyć się już dziś (żeby za 10 lat nie chodzić po lekarzach).

20160323_104313(2)

Ćwiczyć, czy nie ćwiczyć… oto jest pytanie!


Ovoball w praktyce: jak i dlaczego warto ćwiczyć?


Podczas treningu z wykorzystaniem eliptycznej piłki priorytetem jest skupienie się na zniwelowaniu ograniczenia ruchomości w stawach, ponieważ jest ono przyczyną mniejszej efektywności każdego treningu i zwiększa ryzyko urazów.

Równie istotna jest stabilność – umiejętność niezbędna do utrzymania prawidłowej, a także bezpiecznej pozycji ciała.


Jeżeli wypracujesz świadomą kontrolę ruchomości w każdym ze stawów wraz z prawidłowymi nawykami, to będziesz w stanie przeciwstawiać się siłom Dobry kręgosłupzewnętrznym, powstałym wskutek ustawienia ciała w pozycjach obciążających nadmiernie Twój kręgosłup, stawy czy mięśnie (taką pozycją jest np. siedzenie przed komputerem).


Aby lepiej to zobrazować, wyobraź sobie swój kręgosłup.

Jeżeli siedzisz wyprostowany, to siła grawitacji ściąga kręgi do ziemi, a dzięki temu, że pozostają w pozycji naturalnej – każdy z nich opiera się o siebie w bezpieczny sposób, regularnie rozkładając powstały nacisk (patrz ilustracja po prawej stronie).


Jednakże mało kto siedzi prosto…


Dlatego teraz wyobraź sobie sytuację, w której znajduje się kręgosłup 90% osób pracujących przed komputerem.

Podobnie jak wcześniej, działanie grawitacji jest identyczne, ale sposób w jaki kręgi na siebie naciskają sprawia, że niektóre z nich są wypychane na zewnątrz (patrz ilustracja poniżej).

Po paru latach takiego siedzenia możesz nabawić się poważnych zmian zwyrodnieniowych objawiających się w postaci np.: przepukliny międzykręgowej, czy ostrego bólu w kręgosłupie.

Zły kręgosłup

Zasady treningu z Ovoball w pigułce:

  • Trenuj świadomość „czucia” mięśni, tak byś czuł i wiedział kiedy są napięte i jak je napiąć – wykonuj ruchy powoli, mocno się nad nimi koncentrując
  • Dbaj o ustabilizowaną i właściwie napiętą sylwetkę – podczas ćwiczeń z Ovoball w pełni kontroluj swoje ciało
  • Trenuj umiejętność napinania danych partii ciała w odpowiednim czasie, z właściwą siłą (jeżeli miałeś do czynienia z rehabilitacją, to wiesz o czym mówię)
  • Zaczynaj od prostych ruchów, a następnie powoli przejdź do bardziej skomplikowanych ćwiczeń
  • Największy nacisk połóż na doskonalenie jakości ruchu, a nie na wykonaniu dużej ilości powtórzeń


Owalna Piłka Dla Każdego!


Trening z Ovoball jest dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania, płci czy wieku.

Mimo niewinnego kształtu jest to wysoce przydatny sprzęt o wielkim potencjale.

Dlatego, jeżeli masz wady postawy, zaburzenia funkcjonowania aparatu ruchu lub chcesz poprawić swoją równowagę i koordynację to czas za niego chwycić!


Uwaga!

Jeżeli chcesz poznać przykładowe ćwiczenia z Ovoball i nauczyć się ją wykorzystywać, to zapisz się na newsletter! Dzięki temu otrzymasz informację o materiale wideo, w którym pokażę Ci jak trenować z owalną piłką w praktyce.


Zapisz się aby nie przegapić!


Możesz również zasubskrybować mój kanał na YouTube oraz zostawić like’a na Facebooku – wtedy na pewno nic Cię nie ominie.
Jeżeli jesteś z Warszawy lub okolic, to zapraszam Cię do siłowni CityFit Rondo ONZ (ul. Twarda 18), na wspólny trening z Ovoball!


Sprawdź wiosenną ofertę treningów personalnych!

Napisz do mnie, aby dowiedzieć się więcej.


Widzimy się na treningu?


– Trener Janek