Gotowane Warzywa Wrogiem Odchudzania


Warzywa są zdrowe, warzywa odkwaszają organizm, warzywa mają mnóstwo witamin i minerałów, warzywa wspomagają proces odchudzania…i tak mógłbym wymieniać jeszcze długo.

Świadomość odżywiania w społeczeństwie stopniowo wzrasta,więc o dobroczynnych właściwościach warzyw wie każdy, ale już nie wszyscy są świadomi, że nieprawidłowa obróbka termiczna doprowadza do znacznego ograniczenia ich pozytywnego wpływu na nasze ciała.

Jak to jest, że surowe warzywa Ci służą, a te gotowane już nie?

Aby to zrozumieć, zacznę od czegoś innego niż warzywa – poznaj indeks glikemiczny!


Indeks Glikemiczny – Co Musisz Wiedzieć


Mówiąc w skrócie – indeks glikemiczny, to wartość, która informuje jak szybko wzrośnie we krwi poziom glukozy (cukru) po spożyciu danego pokarmu.

Im wyższa jest wartość IG, tym szybciej następuje wzrost poposiłkowej glikemii (glikemia – stężenie glukozy we krwi), im niższa, tym dłużej.


Co z tego wynika?

Po zjedzeniu np. białego pieczywa, które ma wysoki indeks glikemiczny, dochodzi do bardzo szybkiego i łatwego trawienia tego produktu. Co za tym idzie, stężenie cukru we krwi gwałtownie rośnie (aby za chwilę gwałtownie spaść), a wraz z nim wzrasta poziom insuliny – hormonu zwiększającego produkcję ciał tłuszczowych.

Jakby tego było mało, wahania glukozy we krwi zwiększają łaknienie: to jest dokładnie to uczucie kiedy chwilę po zjedzeniu (nawet obfitej porcji!), znów czujesz głód. Wiele osób ulega tym bodźcom i nie potrafi sobie odmówić większej ilości jedzenia, co jest częstą przyczyną nieprzestrzegania diety.


Z kolei produkty o niskim IG (ewentualnie średnim), są trawione wolniej i spowalniają wchłanianie glukozy. Dzięki temu poziom cukru nie ulega nagłemu podwyższeniu, niwelując efekt głodu tuż po spożyciu posiłku


Czytając tabele z indeksem glikemicznym pamiętaj o tym, że:

– najlepsze produkty w odchudzaniu mają IG<50

– produkty dopuszczalne mają IG 55-70

– produkty, których należy unikać mają IG>50


Gotowane Warzywa – Dlaczego Nie Sprzyjają Odchudzaniu



gotowane warzywa

Teraz, gdy już przybliżyłem Ci zagadnienie indeksu glikemicznego, przyjrzyjmy się warzywom.

Obróbka termiczna jaką jest gotowanie w znaczący sposób wpływa na strukturę warzywa, powodując rozłożenie tworzących go składników na mniejsze cząsteczki.

W związku z tym, spożywasz warzywa, które są już jakby wstępnie „strawione” i Twój organizm będzie znacznie szybciej je wchłaniać. Jak pisałem wyżej – im szybciej coś zostanie strawione, tym gwałtowniej wzrośnie poziom cukru we krwi.


Niech za przykład posłuży marchew:

Surowa marchewka wymaga od układu trawiennego większych nakładów pracy aby rozłożyć ją do przyswajalnej formy. Dlatego też, jej IG wynosi 35, co plasuje ją w grupie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Tymczasem po ugotowaniu, indeks glikemiczny tego warzywa wynosi… 70!


Czy to oznacza, że w ogóle nie należy sięgać po gotowane warzywa?

Jeżeli w 80% spożywasz surowe warzywa, to zjedzenie gotowanych warzyw 1-2 razy w tygodniu nie powinno nieść za sobą negatywnych skutków. Pamiętaj jednak, że jeżeli już decydujesz się na obróbkę termiczną warzyw, to spożyj je w towarzystwie produktów o niskim IG, które mają za zadanie zrównoważyć działanie pokarmów z grupy wysokiego indeksu glikemicznego.


Zainteresował Cię ten artykuł?

W takim razie spodobają Ci się również inne wpisy z działu „dieta”:

-„Czy kaloria jest równa kalorii?” – kliknij aby przeczytać!

-„6 nietypowych porad dietetycznych” – kliknij aby przeczytać!


Polecam również artykuł o przysiadach, który przeczytało już ponad 2000 osób! – kliknij aby przeczytać!



Czy korzystasz już z mojego Kalkulatora Posiłków, który ułatwia redukcję lub wzrost masy ciała?

Jeżeli nie, to zapisz się do newslettera, aby pobrać to bezpłatne narzędzie! – Kliknij tu!

Prócz kalkulatora posiłków, otrzymasz informacje o najnowszych wpisach i innych materiałach.


Jeżeli szukasz trenera personalnego w Warszawie i chcesz trenować np. w CityFit Rondo ONZ oraz otrzymać specjalny rabat na zakup pierwszego pakietu treningów personalnych, to przejdź do sekcji kontakt i napisz do mnie wiadomość 🙂


– Trener Janek