Sztuczne Słodziki w Diecie – Czy Można Być Na Diecie i… Przytyć?

 

Z artykułu dowiesz się, czy możliwe jest skuteczne odchudzanie dzięki sztucznym słodzikom oraz jak wpływają one na Twoje zdrowie. Pomogę Ci również odpowiedzieć sobie na pytanie – czy warto pić napoje zero i spożywać przekąski light.

 

Szkodliwość cukru została już niejednokrotnie udowodniona i chyba nie ma osoby, która sądziłaby inaczej.

Jednak to, że coś jest niezdrowe, wcale nie oznacza, że człowiek po to nie sięgnie. Wykonaj rachunek sumienia i sprawdź ile razy w ostatnim tygodniu zdarzyło Ci się sięgnąć po słodycze? O tym ile wysiłku kosztuje zrezygnowanie ze słodkości wie każdy kto chociaż przez tydzień utrzymał dietę.

A jeżeli do tej pory zastanawiałeś się czy cukier potrafi uzależnić, to powinno Cię zainteresować co na ten temat sądzą…szczury!

 

Grupa francuskich naukowców postanowiła porównać, co uzależnia bardziej: cukier czy kokaina. Większość badanych szczurów (94%) postawiła na… cukier! (badano również słodzik i otrzymano12795414_766329563497819_3651706116651110917_n podobny wynik). Nagroda pojawiająca się po zjedzeniu słodkości była silniejsza niż ta wynikająca ze spożycia kokainy. Czy trzeba mówić coś więcej?
(źródło)

 

I tu z odsieczą przychodzą słodziki, których rolą jest zapewnienie doznań podobnych do tych, których doświadczasz po zjedzeniu cukru, ale z pominięciem negatywnych konsekwencji.

Czy rzeczywiście tak jest?

 

Co Trzeba Wiedzieć o Sztucznych Słodzikach?

 

W dużym skrócie słodziki są chemicznymi substancjami, często znaczeni słodszymi od cukru, które nie mają lub mają bardzo niewielką wartość energetyczną.

Specjaliści od marketingu z przemysłu spożywczego bardzo szybko wykorzystali tę właściwość tworząc napoje i przekąski 0 kcal, przyjazne osobom pragnącym lub potrzebującym zredukować masę ciała.

Tabela poniżej przedstawia najpopularniejsze sztuczne słodziki oraz przykładowe produkty spożywcze, w których je znajdziesz:

Zrzut ekranu 2016-03-01 o 11.51.21

Wyszukanie któregoś ze słodzików w Internecie skutkuje pojawieniem się haseł takich jak: rakotwórczy, niebezpieczny dla zdrowia, toksyczny. Zwolennicy sztucznych słodzików powiedzą, że nie ma badań, które w 100% potwierdzałyby ich szkodliwe działanie. Jednak nie ma też prac naukowych, udowadniających brak negatywnego wpływu tych substancji na zdrowie.

W artykule celowo pomijam powyższą tematykę jak również nie wspominam o słodzikach pochodzących z naturalnych źródeł np. stevia, xylitol, erythritol). Wpis na ich temat jest w trakcie przygotowania, jeżeli nie chcesz przegapić, to zapisz się na newsletter – Kliknij tutaj!

Wracając do tematu..

 

Wpływ Sztucznych Słodzików Na Regulację Apetytu

 

Ludzie i zwierzęta (w szczególności ludzie) mają to do siebie, że potrzeba jedzenia wynika nie tylko z konieczności uzupełnienia energii, ale również z chęci otrzymania „nagrody”, którą są pozytywne emocje pojawiające się w trakcie oraz po zakończeniu konsumpcji

Słodycze, a także produkty z dużą zawartością cukru, silnie działają na mózg i podnoszą poziom „hormonu szczęścia” – serotoniny. Przyjemne odczucia po zjedzeniu takiego posiłku są właśnie nagrodą, która z kolei prowokuje do spożycia np. jeszcze jednej czekoladki, ciastka itp. W dokładnie ten sam sposób powstają uzależnienia.

Sztuczne słodziki zapewniają podobne doznania smakowe, ale część naukowców uważa, że brak wartości energetycznej uniemożliwia zajście procesów powodujących zaistnienie „nagrody”. Organizm odczuwa znany mu słodki smak, ale nie został nagrodzony pozytywnymi emocjami, co skutkuje jeszcze większym apetytem na produkty bogate w cukier.

Patrząc na wnioski z badań publikowanych w renomowanym czasopiśmie Neurosciene można powiedzieć, że słodziki zamiast zaspokajać apetyt na słodycze, wprowadzają ciało w stan rozdrażnienia i rozbudzają potrzebę skonsumowania „czegoś słodkiego” (źródło)

 

Patrząc na krzywe porównujące stopień otyłości w USA oraz procentowy udział produktów zawierających sztuczne słodziki można dopatrzyć się niepokojącej zależności:

Źródło: Yale J Biol Med. 2010 Jun; 83(2): 101–108.

Jak widać na wykresie, w ciągu prawie 50 lat, procent osób otyłych (population with BMI>30) zaczął intensywnie wzrastać wraz z ekspansją żywności zawierającej sztuczne słodziki (new products containing artificial sweetners).

Dyskusyjną kwestią jest to, czy za otyłość odpowiadają tylko i wyłącznie słodziki, ale zestawienie danych sugeruje, że mają pewien udział w eskalacji zjawiska.

Ale istniejąc też inne badania…

 

W roku 2013 dr. Carmen Piernas z Uniwersytetu w Oksfordzie postanowiła sprawdzić na grupie 200 ochotników, czy konsumpcja dietetycznych napojów, bogatych w sztuczne słodziki, wpływa na zwyczaje żywieniowe.

Trwający 6 miesięcy eksperyment, w którym uczestnikom regularnie pijącym słodzone napoje nakazano pić napoje dietetyczne lub wodę, jasno wskazał, że zmiana nie miała wpływu na ilość oraz rodzaj spożywanego jedzenia (źródło)

To jaka jest prawda o sztucznych słodzikach…?

 

Wpływ Sztucznych Słodzików Na Masę Ciała

 

W ciągu ostatnich lat przeprowadzono kilkadziesiąt wieloletnich badań, które skupiały się na oddziaływaniu słodzików, na masę ciała.

Jednakże trudno jest wyciągać konkretne wnioski, ponieważ eksperymenty polegały na zadawaniu ludziom pytań o to co zwykle konsumują, a następnie ponownym przeprowadzeniu ankiet po upływie kilku lat. Potem zestawiano ze sobą dane sprawdzając min. czy osoby spożywające sztuczne słodziki częściej doświadczały różnych chorób oraz otyłości.

Mimo dużego marginesu błędu, można zaobserwować kilka zjawisk, sugerujących kierunek kolejnych badań:

  1. Spożywanie napojów dietetycznych prędzej spowoduje przyrost niż spadek wagi ciała (źródło)
  2. Nieco nowsze badania wskazują, że osoby konsumujące sztuczne słodziki mają nieznacznie wyższy poziom BMI niż Ci, który słodzików unikają. Aczkolwiek nie można powiedzieć, że te osoby mają więcej tkanki tłuszczowej i wiekszą masę ciała (źródło)

Nie wspomniałem jednak o tym, że wszystkie te badania były sponsorowane przez przemysł spożywczy. Czy wyniki są błędne? – niekoniecznie, ale należy podejść do nich sceptycznie, ponieważ nie ma gwarancji, że interpretacja badań nie została wykonana na korzyść sztucznych słodzików (lub na korzyść cukru)…

 

Badania Słodzików w Warunkach Klinicznych

 

Na szczęście są eksperymenty, do których można mieć większe zaufanie, ponieważ nie finansował ich przemysł spożywczy.

Jeden z największych eksperymentów miał miejsce w Wielkiej Brytanii, w roku 2012.

Grupa 641 dzieci, w wieku 4-11 lat otrzymała polecenie spożywania dziennie 250 ml napojów dietetycznych lub napojów z dodatkiem cukru, przez okres 18 miesięcy (źródło).

Jaki był wynik badań?

 

Dzieci pijące napoje ze słodzikami zyskały znacznie mniej tkanki tłuszczowej niż grupa spożywająca napoje słodzone!

 

Z kolei przegląd 15 badań o podobnych założeniach – zamiana napojów słodzonych na napoje ze sztucznymi słodzikami, wskazuje średni spadek wagi o 0,8 kg, w okresie trwania eksperymentów (źródło)

Można więc nieśmiało stwierdzić, że w określonych przypadkach, korzystanie ze sztucznych słodzików przyczyni się do niewielkiego spadku wagi.

 

Pozostaje jednak pytanie, czy w całej historii o sztucznych słodzikach, to właśnie spadek wagi jest najważniejszy…?

 

Jak Sztuczne Słodziki Wpływają na Metabolizm

 
image-45

I tym razem trudno mówić o badaniach, które w 100% udowodniłyby szkodliwą działalność słodzików. Aczkolwiek, analiza niektórych wyników skłania do podjęcia przemyśleń, czy rzeczywiście warto podejmować ewentualne ryzyko choroby, za cenę lepszej sylwetki czy łatwiejszego wytrwania na diecie.

O jakim ryzyku mowa? Przede wszystkim zaburzenia przemiany materii prowadzące do otyłości, zaburzenia w trawieniu, wchłanianiu substancji, a także zagrożenie cukrzycą typy drugiego

Przykładowo:

  1. Regularne spożywanie napojów dietetycznych takich jak np. pepsi max, coca-cola zero, zwiększa szanse na wystąpienie cukrzycy typu II o 121%! (źródło)
  2. Kolejny eksperyment wykazał, że te same napoje zwiększają ryzyko pojawienia się zaburzeń trawienia o 34% (źródło)
  3. Sztuczne słodziki powodują spustoszenie we florze bakteryjnej jelit oraz wspomagają powstanie nietolerancji na glukzę – kolejnego po cukrzyc niebezpiecznego zaburzenia (źródło)
  4. Choć nie znalazłem na ten temat żadnych badań, to dodałbym tu szkodliwość sztucznych słodzików na florę bakteryjną gardła, co może zwiększać szanse powstania np. grzybicy

Jak wspomniałem wyżej, szkodliwości słodzików nie można potwierdzić, ale zgodzisz się, że coś musi być na rzeczy skoro istnieją dowody na ich powiązanie z różnymi dolegliwościami.

 

Ostateczne Wnioski – Unikać Czy Spożywać Sztuczne Słodziki?

 

Zamiana cukru na słodzik pomoże Ci zmniejszyć masę ciała, a na pewno jej nie zwiększy w krótkim okresie czasu.

Na pewno nie można demonizować sztucznych słodzików i włożyć ich do jednego worka z substancjami ekstremalnie szkodliwymi dla organizmu.

Aktualnie brakuje naukowych badań, które w jednoznaczny sposób określiłyby działanie słodzików na ludzki organizm, dlatego sam musisz podjąć decyzję o włączeniu ich do diety…

Jeżeli jesteś zadowolony z efektów diety, swojego wyglądu i samopoczucia, a zdarza Ci się od czasu do czasu spożyć coś co zawiera sztuczne słodziki, to nie ma powodów do niepokojów. Aczkolwiek nie jesteś w stanie przewidzieć, jaki wpływ będą mieć na Ciebie słodziki w perspektywie np. 20 lat…

Z kolei, jeśli konsumujesz duże ilości pepsi max, produktów walden farms i innych pokarmów ze sztucznymi słodzikami, a jednocześnie masz np. spory aptetyt na słodycze, słabe wyniki badań krwi (np. niski poziom cukru), problemy z trawieniem lub odczuwasz podrażnienia w gardle podczas picia napojów zero, to warto sprawdzić, czy za te dolegliwości nie odpowiadają właśnie sztuczne słodziki.

 

Myślę, że dobrą wskazówką w kwestii używania sztucznych słodzików jest cytat Parascelsusa, XV-sto wiecznego lekarza i przyrodnika:

Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę.


A Ty? Stosujesz sztuczne słodziki w diecie? Pijesz napoje zero?

Napisz swoją opinię w komentarzu poniżej.


Czy korzystasz już z mojego bezpłatnego kalkulatora do wyliczania posiłków w diecie, jeśli nie to Kliknij tu!

Prócz kalkulatora posiłków, otrzymasz informacje o najnowszych wpisach i innych darmowych materiałach.


Jeżeli szukasz trenera personalnego w Warszawie i chcesz trenować np. w CityFit Rondo ONZ oraz otrzymać specjalny rabat na zakup pierwszego pakietu treningów personalnych, to przejdź do sekcji kontakt i napisz do mnie wiadomość 🙂


– Trener Janek