Jesteś na treningu? Skup się i schowaj telefon!


„Pomyślałem, że mogę traktować swoje treningi jako formę medytacji, ponieważ tak intensywnie potrafię skupić się na mięśniach – myślę wyłącznie o bicepsach, kiedy wykonuję uginanie przedramion ze sztangielkami, mój mózg koncentruje się na mięśniach klatki piersiowej, kiedy wyciskam sztangę na ławce poziomej. To jest tak, jakby podczas trenowania, mój umysł naprawdę był w mięśniach. Dlatego dla mnie trening jest medytacją, gdyż w tym czasie nic innego nie jest w stanie mnie rozproszyć” – Arnold Schwarzenegger.


Siłownia za czasów Arnolda. Wtedy ludzie wiedzieli po co tu przychodzą (foto: simplyshredded.com).

Właśnie ten fragment wywiadu z „Gubernatorem”, na który natknąłem się przy lekturze książki Tima Ferrissa – Tools of Titans, był inspiracją do napisania tekstu o koncentracji podczas treningu.

Trening z Facebookiem

…8..9..iiii 10! Poszło! Po skończonej serii wyciskania sztangielek na ławce poziomej, siadam, biorę łyk wody i dysząc rozglądam się po siłowni.

Obok mnie rząd ławek, dwóch gości siedzi, przesuwając kciukiem po ekranie telefonu – ćwiczą już z 10 minut, a wyglądają jakby przed chwilą przyszli na siłownię.

Obok lustra od kilku chwil jakiś kulturysta próbuje znaleźć odpowiednie światło i zrobić idealne selfie. W międzyczasie ktoś się pyta, czy dużo mu jeszcze zostało serii na bramie, 2 lub 3 – odpowiada, robiąc setne zdjęcie.


Przerwy między ćwiczeniami są po to aby wypocząć i przygotować swoje ciało do wykonania kolejnej serii. Przeglądając facebooka, instagram, maila itp, bardzo mocno się dekoncentrujesz, zaprzątając umysł nieistotnymi sprawami.

Twój mózg zaczyna analizować treści, które widzi na ekranie telefonu, jednocześnie tracąc skupienie na aktualnym zadaniu – przerzucaniu ciężarów.


Można znaleźć szereg artykułów i badań potwierdzających, że social media mają negatywny wpływ na nasze skupienie.

Za drzwiami siłowni zostawiam wszystko co nie jest z nią związane.

Przykładowo, dr Larry D. Rosen zbadał jak korzystanie z social mediów przekłada się na wyniki w nauce. Otóż większość studentów nie potrafiła wykonywać jednego zadania dłużej niż 3 minuty! Najgorzej szło tym, którzy dużo czasu poświęcali przeglądając np. facebooka oraz zajmowali się kilkoma zadaniami na raz. Co ciekawe, wystarczyło, że podczas 15 minut nauki, studenci raz sprawdzili facebooka i automatycznie zdobywali gorsze oceny.

Myślę, że podobnie dzieje się podczas treningu. Jeżeli nie potrafisz zrezygnować z facebooka i instagrama na chociaż 60 minut, to nie licz na kolejne rekordy oraz postępy w pracy nad lepszą sylwetką.

W artykule 10 porad, dzięki którym wyciśniesz więcej, przytaczałem badanie, które wykazało, że oglądanie telewizji czy korzystanie z telefonu, może zmniejszyć Twoją efektywność na treningach, aż o 12%!

Robiłeś ostatnio przysiad lub martwy ciąg?

Czułeś, że brakowało Ci już tak niewiele aby pobić swój rekord?

Jeżeli w przerwie „lajkowałeś” na instagramie zdjęcia dziewczyn z Twojej siłowni, to masz odpowiedź, dlaczego poniosłeś porażkę.

Co zyskasz, jeśli zostawisz telefon w szafce?

Jeżeli chcesz trenować jak mistrzowie i odnosić dobre rezultaty (bez względu na to czy trenujesz amatorsko, czy zawodowo), warto podglądać ich działania.

Wróć jeszcze raz do wypowiedzi „Terminatora” zastanawiając się czy Ty również jesteś tak mocno skupiony na swoim ciele podczas wykonywania ćwiczeń?

Jeżeli jedynie „machasz” ciężarkami bez odpowiedniej koncentracji to tylko marnujesz swój czas.

Rosyjscy zawodnicy dwuboju olimpijskiego często używają opasek na oczy, co pozwala im mocniej skupić się na wszystkich szczegółach trenowanego ruchu. Dzięki temu ich treningi są bardzo precyzyjne: zwracają uwagę na kąt zgięcia w stawach, kolejność angażowanych grup mięśniowych, pozycję całego ciała itp.

Dlatego właśnie jestem przeciwny ćwiczeniu przed lustrem – zamiast myśleć o mięśniach, tylko je obserwujemy!

Być może do zmiany nawyków na siłowni przekona Cię również badanie z 2004 roku, w którym przez 12 tygodni, ochotnicy wyobrażali sobie, że trenują min. bicepsy, bez wykonywania ćwiczeń. Co się okazało? Siła mięśnia wzrosła o 13,5%!(Ranganathan i in.,2004).

Wielokrotny mistrz olimpijski – Michael Phelps, stosuje technikę wizualizacji treningu.

Już od najmłodszych lat odtwarzał w głowie każdy przepłynięty dystans: to jak wskakuje do basenu, idealnie wykonuje pierwsze ruchy ramionami, w zwolnionym tempie dopływa do końca, robi nawrotkę, wyobrażał sobie twarz wynurzającą się z wody, uczucie zdejmowania czepka itd. (Charles Duhigg, Siła Nawyku)

Ostatecznie, Phelps znał na pamięć każdą sekundę zawodów, a podczas rzeczywistej walki na basenie, jedynie odtwarzał doskonale wyuczony w głowie schemat.

Trenujesz, czy ćwiczysz?

Pora żebyś zadał sobie powyższe pytanie i samodzielnie ocenił jakość treningów.

Czy Twoje treningi to 100% zaangażowania w ćwiczenia, czy więcej czasu poświęcasz na scrollowanie facebooka?

Czy potrafisz tak się skupić, że nie dostrzegasz innych osób wokół Ciebie, a ważny jest tylko ciężar, z którym chcesz się zmierzyć?

Jeżeli solidnie trenujesz, to po godzinie powinieneś wyglądać jakby złapał Cię porządny deszcz, jeśli tylko ćwiczysz – Twoje ubranie pozostanie suche, a efekty mizerne.

Bierz przykład z mistrzów i uczyń siłownię świątynią medytacji nad własną muskulaturą!



PJ2_3621

Autor bloga podczas „pompowania bicków” 🙂

Jeżeli spodobał Ci się artykuł i chcesz wiedzieć o najnowszych wpisach tego typu, to zapisz się na newsletter! i bądź na bieżąco z kolejnymi artykułami!

 

Szukasz trenera, który pomoże Ci wrócić do formy?Chcesz ćwiczyć w klubach takich jak: CityFit Rondo ONZ, McFit Świętokrzyska, Fitness Club Platinum? A może potrzebujesz indywidualnego programu on-line dopasowanego do Twoich potrzeb? zapoznaj się z moją ofertą! – kliknij tu!

 

Odwiedź mnie również na Facebooku – kliknij i polub fanpage.

 

A tu są moje filmy, zapraszam! – youtube

 

Trener Janek





Bibliografia

1. Larry D. Rosen Ph.D., Psychology Today, Attention Alert A study on Distraction Reveals Some Surprises, 2012.
2. Ranganathan V.K., i in., From mental power to muscle power – gaining strength by using the mind, Neuropsychologia 42, 2004
3. Tim Ferris, Tools Of Titans, 2016, Londyn
4. Charles Duhigg, Siła Nawyku, 2014, Warszawa