Trening personalny online – czy to skuteczna forma współpracy?

Trening personalny online i współpraca trenerska online od dawna zyskują na popularności. Jeżeli szukasz pomocy online, w kontekście odchudzania, budowy masy mięśniowej lub po prostu zadbania o siebie, to prędzej, czy później zadasz sobie poniższe pytania:

Czy trening personalny online jest efektywny?

Czy zadziała tak samo dobrze, jak trening na żywo?

Czy dieta i plan treningowy przez Internet pomogą mi skutecznie schudnąć lub zbudować mięśnie?

Czy muszę mieć własną siłownię?

Ile powinna kosztować współpraca online?

Ponieważ pracuję w zawodzie trenera personalnego (na żywo i online) już prawie 10-sięć lat, przybliżę Ci kluczowe aspekty współpracy na odległość i pomogę zadecydować, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Spis treści

 • Trening personalny online – skuteczny, tak jak na żywo?
 • Współpraca online – tylko trening i dieta
 • Trening online – dodatkowe korzyści
 • Czy trening online wymaga sprzętu?
 • Ile kosztuje trening personalny online?
 • Podsumowanie – czy warto korzystać z usług trenera online?Trening personalny online – skuteczny, tak jak na żywo?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy trening, w którym trener uczestniczy zdalnie jest równie skuteczny, co zajęcia na żywo?

Bazując na swoim doświadczeniu mogę powiedzieć, że jest skuteczny, ale:

 • w niektórych przypadkach nauka ćwiczeń może trwać nieco dłużej, niż na żywo
 • najwięcej zależy od doświadczenia trenera. Trening personalny online, to ogromne wyzwanie dla osoby prowadzącej takie zajęcia

Największym problemem współpracy online jest brak możliwości fizycznego skorygowania klienta. Kiedy rozpoczynasz przygodę z treningiem musisz nauczyć się właściwego ustawiania ciała, aktywowania mięśni, odpowiedniej techniki ćwiczeń.

trening-personalny-online

Forma treningu zdalnego, to duże wyzwanie przede wszystkim dla trenera personalnego

Tutaj z pomocą przychodzi doświadczenie w prowadzeniu treningów personalnych na żywo. Jeżeli przez ręce trenera przeszły już dziesiątki osób, to potrafi on wypracować schematy postępowań, które można zastosować w przypadku zdalnej nauki poszczególnych elementów ćwiczeń.

Jeżeli kiedykolwiek próbowałeś trenować z jakimś nagranym zestawem ćwiczeń lub trenerem prowadzącym np. zajęcia na żywo, to na pewno słyszałeś komendy typu „proste plecy”, „napnij brzuch” itp.

Ok, ale czy tak naprawdę rozumiesz o co w tym chodzi? Czy wiesz, co trener miał na myśli? Czy poczułeś wskazane mięśnie? Czy trener pochylał się indywidualnie nad Twoim przypadkiem i wyjaśniał co zrobić aby „napiąć brzuch”?

Nie, 90% internetowych treści treningowych nie pomaga Ci realnie wyegzekwować prawidłowej techniki ćwiczeń.

Tymczasem stosując triki wynikające z doświadczenia, trener online skutecznie nauczy Cię takich elementów. Przykładowo:

Aby poczuć właściwe napięcie brzucha połóż się na podłodze, weź jakiś cięższy przedmiot – np. małą butelki wody itp., a następnie upuść ją sobie z wysokości wyprostowanych rąk, na brzuch. Co się stanie? mięśnie automatycznie się napną, w „obronie” przez spadającym przedmiotem. Druga możliwość: poproś kogoś, aby uderzył Cię w brzuch (nie za mocno) – co się stanie? mięśnie napną się samoistnie.

Dokładnie takie uczucie napięcia mięśni brzucha powinno Ci towarzyszyć przy większość ćwiczeń, gdzie pojawia się hasło „ napnij brzuch”.

Współpraca online – tylko trening i dieta?

Skuteczna współpraca online powinna być usługą, która rzeczywiście pomoże osiągnąć Ci Twoje cele, a nie będzie tylko ładnie opisaną w Internecie wydmuszką.

Niestety w starym modelu, najczęściej możesz spodziewać się:

 • planu treningowego „od czapy”
 • diety „kopiuj – wklej”
 • lakonicznego kontaktu po opłaceniu współpracy

Co ambitniejsi trenerzy chcą abyś nagrywał jak ćwiczysz i wysyłał im filmy, ale to tylko strata czau, kiedy najczęściej otrzymujesz wskazówki zwrotne w formie kilku zdaniowego e-maila.

Dlatego, podobnie jak w treningu na żywo, przy współpracy online, muszą pojawić się następujące elementy:

 • Obszerny wywiad na temat Twojego zdrowia i dotychczasowej aktywności, a także preferencji odżywiania
 • Konsultacja w formie telefonicznej lub on-line (rozmowa, podczas której można omówić strategię działania)
 • Regularne treningi on-line. Ten punkt jest kluczowy, ponieważ nauczysz się prawidłowego wykonywania ćwiczeń, tak by trening był efektywny i bezpieczny dla zdrowia
 • Plan żywieniowy dostosowany do Twoich potrzeb, mogący stać się stylem życia, a nie przykrą koniecznością

trening-online-trener

Samodzielne realizowanie planu treningowego pod okiem trenera będzie możliwe po okresie przygotowawczym

 

Dopiero po upewnieniu się, że umiesz prawidłowo trenować, można wprowadzić plan realizowany samodzielnie.

Każdego, kto twierdzi „przecież miałem siłownię na studiach, to wiem jak ćwiczyć”, odsyłam do prostego przykładu:

Zakładając, że nie umiesz pływać, wskoczyłbyś do głębokiego basenu, po dokładnym przestudiowaniu filmików z technika pływania na youtubie..? To samo jest z ćwiczeniami – nie wystarczy obejrzeć, aby dobrze technicznie ćwiczyć i uniknąć kontuzji.

Rzecz jasna, w przypadku osób, które trenowały wcześniej na siłowni, bardzo często wystarczą 2-3 sesje on-line miesięcznie, tak aby kontrolować postępy w realizacji planu treningowego.

Jeżeli interesują Cię szczegóły mojego modelu współpracy online, to odsyłam Cię tutaj: Hybrydowy Trening Personalny Online.

Trening online – dodatkowe korzyści

Kiedy odejdziemy na moment od kwestii technicznych treningu online, to trzeba powiedzieć o ważnych korzyściach w kontekście motywacji do działania.

Na istotę tego zjawiska zwrócili mi uwagę klienci pracujący ze mną na siłowni.

Otóż, w treningu online motywuje już sam fakt umówienia się na trening.

Dzięki temu, że możesz wpisać sobie w tygodniowy harmonogram, zajęcia z trenerem, masz gwarancję regularnego działania.

Wiesz jak to jest ćwiczyć samodzielnie, szczególnie jeśli trenujesz w domu – albo się nie chce, albo zawsze znajdzie się inna robota. Tymczasem umawiając sesję online, wiesz, że na pewno zrealizujesz kroki przybliżające Cię do celu.

Czy trening online wymaga sprzętu?

Żeby zacząć nie potrzebujesz wiele – kawałek miejsca, grubszy ręcznik i tyle (mam na myśli trening w domu).

Jeżeli dopiero startujesz, to początkowe treningi są ukierunkowane na przygotowanie Cię do właściwych ćwiczeń, więc głównie używasz swojego ciała.

Oczywiście, z czasem warto zaopatrzyć się w matę, gumy minibands, gumy power banda, parę handelek do 10 kg, ale to wszystko powinno zostać uzgodnione z trenerem, biorąc pod uwagę Twoje postępy treningowe.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku osób, które trenowały już wcześniej na siłowni. Wciąż bardzo wiele rzeczy można zrobić przy pomocy niewielkiej ilości sprzętu, patrz: poradnik – trening w domu na masę mięśniową.

Jednakże, jeśli planujesz ćwiczyć u siebie – trzeba będzie rozbudować domowy arsenał ciężarów. Rzecz jasna, korzystając ze współpracy online, ale trenując na komercyjnej siłowni – ten problem znika.

Ile kosztuje trening personalny online?

Na rynku usług treningowych online panuje ogromne zróżnicowanie.

Możesz znaleźć ofertę przygotowania planu treningowego i diety za 30-50 zł, a możesz zapłacić i 1000 zł za miesiąc opieki online. Ustalenia cenowe to wolna amerykanka, ale w ocenie wartości usługi pomoże Ci zwrócenie uwagi na dwie kwestie.

trening-online-ile-kosztuje

Kwestia pierwsza: jeżeli jakiś portal lub trener reklamuje się tworzeniem spersonalizowanych planów treningowych i dietetycznych oraz tym, że obsługuje setki osób, a koszt współpracy jest bardzo niski, to ja nie wierzę w taki model biznesowy.

Przygotowanie indywidualnych programów jest czasochłonne – nie mówiąc już o dalszym kontakcie z klientem. Nie można mieć jednego i drugiego – zapłacić mało, a w zamian otrzymać trening skrojony pod siebie. Ten sposób prowadzenia biznesu trenerskiego może działać wyłącznie przy opcji kopiuj – wklej.

„Ale przecież są metamorfozy klientów” – powiesz.

Jeżeli weźmiesz 100 osób i każdej z nich dasz ten sam trening oraz dietę, to na pewno 5-10 osób osiągnie sukces. Tylko co z 90-cioma pozostałymi, o których nie wiesz? I co z osobami, które osiągnęły skuteczną metamorfozę, czy nadal wyglądają tak dobrze?

Kwestia druga: droższa opieka online bardzo często proponowana jest przez kulturystów, reklamujących ją swoją sylwetką. Musisz zdawać sobie sprawę, że prócz ciężkiej pracy, takie ciało jest również (w 99% przypadków) owocem korzystania ze środków dopingujących.

Czy Ty jesteś gotów na takie samo poświęcenie (zdrowie + swój czas + życie prywatne) jak zawodowy kulturysta, aby osiągnąć wymarzone ciało? Poza tym model działania jest podobny do poprzedniego: plan treningowy + dieta. Tymczasem skąd masz wiedzieć jak w ogóle zabrać się za wykonywanie ćwiczeń?

Jeśli we współpracy za np. ponad 500 zł miesięcznie nie ma treningów personalnych online – jest to warte tyle co oferta za 50 zł.

Aby lepiej zrozumieć kwestię cen w przypadku treningów, odsyłam Cię do poniższego artykułu: Ile kosztuje trening personalny?

Podsumowanie – czy warto korzystać z usług trenera online?

Trening personalny online jest skutecznym rozwiązaniem treningowym. Wymaga on dużo nakładu pracy przede wszystkim ze strony trenera personalnego.

Warto wybierać współpracę online, w której korzystasz nie tylko z planu treningowego i diety, ale również zdalnych sesji, umożliwiających Ci efektywne oraz bezpieczne trenowanie. Treningi online znajdują swoje zastosowanie dla treningów w domu, jak również ćwiczeń na siłowni.

Jeżeli nie masz już motywacji oraz pomysłu na zmianę swojego ciała, ponieważ nie wiesz jak zacząć albo poniosłeś już wiele porażek, to trening online jest rozwiązaniem dla Ciebie.


trener personalny online