Ból karku a Smartfon!

Zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jak korzystasz z telefonu?

Nie wiesz, skąd się bierze ból i sztywność w karku podczas scrollowania „fejsa” w metrze?

Dziś poznasz winowajcę, a dodatkowo powiem Ci, jak się przed nim bronić!

Typowa postawa podczas przeglądania instagrama

 

Syndrom Boksera

Jak jest najczęstszy widok po wejściu do metra, tramwaju, czy autobusu? Tłum pochylonych głów – wyglądają jak bokserzy podczas walki, z brodami przyklejonymi do klatki piersiowej.

Przeglądanie internetu oraz social mediów to chyba najbardziej popularny sposób na zabicie nudy i umilenie sobie czasu dojazdu do pracy.

Niestety! Większość osób zapatrzonych w wyświetlacze telefonów, nie zdaje sobie sprawy z krzywdy, jaką sobie wyrządza!

Spójrz na poniższy obrazek.

Długo powtarzany ruch staje się nawykiem, a nawykowi niewłaściwego użytkowania telefonu zawdzięczasz bóle i sztywność karku.

Jak widać, szyja jest nienaturalnie pochylona w przód i dół, eliminując tym sposobem jedną z naturalnych krzywizn kręgosłupa – lordozę szyjną. To ona zabezpiecza rdzeń kręgowy przed przeciążeniami. Gdy zanika łuk, siły działające na krążki międzykręgowe nasilają się, prowadząc w dłuższym czasie do ich degeneracji.

Przepuklina w odcinku szyjnym kręgosłupa? Bóle karku? Garb na plecach i zamknięta klatka piersiowa? Podziękuj swojemu smartphonowi!

Zobacz ile dźwiga Twój kark:

Źródło:www.gvsu.edu

W momencie największego pochylenia (ostatni przykład), obciążasz swój kręgosłup dodatkowymi 27 kilogramami!

 

Jak temu zaradzić? Głowa do góry!

Rozwiązanie jest bardzo proste – zachowaj naturalne krzywizny.

Głowa do góry! Nie bądź leniem i podnieś swój telefon wyżej.

 

Źródło: „Bądź sprawny jak lampart”. Jeżeli męczy Cię trzymanie telefonu wyżej, to alternatywą jest pochylenie się, z jednoczesnym utrzymaniem prostego kręgosłupa (po prawej stronie).

Jak ulżyć szyi?

Zobacz kilka sposobów na przywrócenie naturalnego łuku i pozbycie się uciążliwego odrętwienia.

Zamykanie szuflady jest ćwiczeniem, które wyrobi w Tobie nawyk utrzymywania poprawnej postawy i przywróci lordozę. Przytrzymaj szyję w pozycji przedstawionej po lewej przez 10 sekund, a następnie powtórz 15 razy. Najlepsze jest to, że możesz wykonywać ten mały zabieg codziennie bez żadnego wysiłku. Wystarczy, że zrobisz kilka serii w samochodzie, metrze czy poczekalni.

Natomiast tutaj pokazany jest niezawodny sposób na rozciąganie mięśni szyi. Złap się za głowę i sprawdź, pod którym kątem jesteś najbardziej spięty. Jeżeli chcesz zintensyfikować ćwiczenie, opuść przeciwległy bark. Oczywiście metod jest wiele więcej, jednak ja przedstawiłem Ci te najprostsze, ale równie efektywne!


PJ2_3621

Autor bloga podczas „pompowania bicków” 🙂

Jeżeli spodobał Ci się artykuł i chcesz wiedzieć o najnowszych wpisach tego typu, to zapisz się na newsletter! i bądź na bieżąco z kolejnymi artykułami!

 

Szukasz trenera, który pomoże Ci wrócić do formy?Chcesz ćwiczyć w klubach takich jak: CityFit Rondo ONZ, McFit Świętokrzyska, Fitness Club Platinum? A może potrzebujesz indywidualnego programu on-line dopasowanego do Twoich potrzeb? zapoznaj się z moją ofertą! – kliknij tu!

 

Odwiedź mnie również na Facebooku – kliknij i polub fanpage.

 

A tu są moje filmy, zapraszam! – youtube

 

Trener Janek