Lepsza Dieta = Większa Produktywność w Pracy.

Czyli Jeszcze Jeden Powód By Zadbać o Odżywianie.

 

Któż by nie chciał pracować lepiej, wydajniej i szybciej? Czy kiedy zastanawiasz się jak poprawić swoje osiągnięcia w pracy lub biznesie, myślisz o jedzeniu?

90% pracodawców i pracowników będzie szukać skomplikowanych rozwiązań, zaczynając od dobrania odpowiednich krzeseł oraz koloru oświetlenia, a kończąc na umiejętności pracy zespołowej i coachingowych szkoleniach.

Tymczasem zaniedbywana jest fundamentalna kwestia, która ma ogromny wpływ na produktywność w pracy – ODŻYWIANIE.

 

Prawda o Odżywianiu w Pracy

 

Sposób odżywiania ma większy wpływa na Twoją pracę, niż mógłbyś podejrzewać.

Kiedy tankujesz swój samochód na stacji benzynowej, to nie ma znaczenia czy jesteś na Orlenie, BP, Statoilu itd. – masz pewność, że niezależnie od miejsca zakupu (pewnego miejsca), nalane do baku paliwo będzie tak samo dobrze się sprawować.

Z jedzeniem jest zupełnie inaczej.

Wyobraź sobie, że tankując na Orlenie przejedziesz przez centrum miasta bez korków, a tankując na Statoilu nie będziesz jechać szybciej niż 10 km/h. Czy w takiej sytuacji byłoby Ci obojętne pochodzenie paliwa, którym zalewasz bak swojego samochodu?

 

Jedzenie ma bezpośredni wpływ na Twoje zdolności poznawcze i produktywność. To co zjesz na śniadanie lub w porze lunchu zadecyduje o tym, czy zakończysz dzień pracy z satysfakcją oraz poczuciem dobrze zainwestowanego czasu, czy też będziesz wegetować, odliczając minuty do wyjścia z biura.

Jak Często zdarza Ci się pracować w ten sposób?

Dlaczego Nie Możesz się Skupić, Kiedy Doskwiera Ci Głód?

 

Bez wchodzenia w szczegóły – wszystko co spożywasz ulega przekształceniu do glukozy, która dostarcza mózgowi pracę i pozwala mu funkcjonować na pełnych obrotach.

Moment, kiedy organizm zauważa brak glukozy na pewno nie jest Ci obcy. Nagle nie możesz się skupić nad aktualnym zadaniem, bo odczuwasz wilczy głód i chęć zjedzenia czegoś, najlepiej czegoś słodkiego.

Teraz już wiesz, że to deficyt glukozy odpowiedzialny jest za głód, który przeszkadza Ci w pracy.

 

Pora przejść do sedna sprawy. Jakiś czas temu napisałem artykuł, który poruszał pomijany często temat dotyczący bezpośrednio diety oraz kaloryczności produktów. Chodzi o sposób w jaki organizm przetwarza dany rodzaj pożywienia (cały artykuł znajdziesz klikając tutaj).

 

Takie pokarmy jak np.: białe pieczywo, makaron, musli, słodkości, gwałtownie podnoszą poziom cukru (glukozy) we krwi. Czego efektem jest szybki przypływ energii, po którym następuje jej gwałtowny spadek i ponowne wystąpienie głodu.

Przypomnij sobie jak ostatnim razem w pracy, kiedy dopadł Cię głód sięgnąłeś po batonika z automatu. Zauważyłeś, że 10-15 minut po zjedzeniu znów nie mogłeś skoncentrować się na pracy?

 

Inne rodzaje pożywienia lub gotowe dania, bogate w tłuszcz (orzechy, sery, cheesburger itp.), dostarczają energii uwalnianej przez dłuższy czas. Uczucie sytości trwa dłużej, ale układ pokarmowy musi intensywniej pracować nad strawieniem takiego posiłku.

Praca układu pokarmowego wymaga tlenu, a większe zużycie tlenu powoduje lekkie otumanienie, a wręcz „przymulenie” mózgu. Znasz to uczucie senności po obfitszym posiłku? Łatwo się wtedy zebrać do pracy?

 

Dlaczego Jesz Nieproduktywnie

 

Wiedza to jedno, a dobre nawyki to drugie. Wszyscy wiedzą, że odpowiednie odżywianie jest również gwarancją zdrowia, ale niewiele osób podejmuje właściwe decyzje jeśli chodzi o wybór produktów.

Szczególnie w pracy, jedną z przyczyn jest właśnie głód, który osłabia siłę woli i uruchamia pierwotne instynkty. Te instynkty mówią – szybko znajdź pokarm!

Dlatego właśnie batonik z automatu lub zapiekanka wydają się najlepszym jedzeniem, kiedy Twój mózg jest wycieńczony pracą.

 

Kolejna przyczyna sięgania po niezdrowe przekąski wynika ze złudnego przekonania o oszczędności czasu. Zjedzenie fast-fooda wydaje się być pozornie efektywniejsze niż poświęcenie chwili na znalezienie zdrowszej alternatywy lub przygotowanie posiłku wcześniej w domu.

Spożywając fast-food zaoszczędzisz 10-15 minut, ale cóż z tego, jeśli po takim lunchu będziesz zasypiać nad projektami w pracy?

Oszczędzaj Czas Skutecznie... a Nie Pozornie.-2

Jak Zwiększyć Swoją Produktywność?

 

Na pewno zauważyłeś już, że nie można postawić znaku równości między wiedzą, a motywacją do jej wprowadzenia w życie. To podobnie jak z paleniem papierosów – wszyscy mają świadomość, że palenie zabija, a jednak miliony ludzi wciąż sięgają po papierosa.

Dlatego wystarczy Ci już wiedzy. Potrzebujesz konkretnego PLANU i DZIAŁAŃ, które ułatwią Ci podejmowanie lepszych dla Twojej produktywności decyzji żywieniowych.

Wypróbuj poniższe strategie, których skuteczność znalazła potwierdzenie w naukowych eksperymentach.

 

Zaplanuj co będziesz jeść, kiedy poczujesz głód

Eksperymenty dowiodły, że łatwiej zrezygnujesz z niezdrowego jedzenie w kontekście przyszłości, niż w momencie doświadczenia głodu. To trochę jak z noworocznymi postanowieniami: kiedy je planujesz wszystko wydaje się proste, ale gdy dochodzi do realizacji planu siła woli oraz motywacja nagle znika. Dlatego wiedząc, o której będziesz mieć przerwę na posiłek, już rano zaplanuj gdzie będziesz go jeść lub skąd zamówisz jedzenie. Godzina lunchu lub moment rozpoczęcia przerwy jest dla Ciebie sygnałem do realizacji ustalonego wcześniej działania, którego efekt to spożycie zdrowego pokarmu.

 

Zamiast podbijać poziom cukru w porze lunchu, utrzymuj go na stałym poziomie w ciągu dnia

Intensywne wahania cukru na przestrzeni krótkiego odcinka czasu są niedobre dla produktywności oraz funkcjonowania mózgu. Jak wspomniałem wyżej, najlepiej widać to na przykładzie podjadania słodkich przekąsek w pracy – głód zaspokojony batonikiem, wraca już po chwili ze zdwojoną siłą. Właściwa metod postępowania polega na regularnym spożywaniu mniejszych porcji, a nie traktowaniu pory lunchu jak królewskiej uczty.

 

Przygotuj zdrowe przekąski

Strategia ta jest bezpośrednio związana z poprzednim punktem. Idealnie byłoby mieć przygotowane na każdy dzień, zbilansowane posiłki. Jednak aby uzyskać korzystne efekty wystarczy, że położysz na biurku, w zasięgu wzroku, zdrowe przekąski. Przygotuj sobie np. paczkę migdałów lub obrane owoce (lepsze owoce niż słodycze!) i umieść je obok monitora. Wyrób w sobie nawyk, że kiedy poczujesz potrzebę uzupełnienia paliwa, to sięgasz po zdrowe produkty, zamiast kierować swoje kroki do automatu z batonikami.

Zrzut ekranu 2016-02-22 o 15.00.01

Eksperyment Naukowy, Który Przekona Cię,

że Zdrowe Odżywianie Podnosi Produktywność

 

Kiedy doktor Conner z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii wraz ze swoimi współpracownikami, postanowił sprawdzić czy warzywa i owoce wpływają na uczucie szczęścia wśród ludzi, najprawdopodobniej nie spodziewał się, że już po 13 dniach dojdzie do zaskakujących wniosków.

405 osób, których średnia wieku stanowiła 20 lat, skrupulatnie prowadziło dziennik, gdzie opisywali swoje samopoczucie, produktywność, pozytywne oraz negatywne emocje, w nawiązaniu do spożywanych pokarmów.

Jak się okazało im więcej warzyw i owoców ludzie spożywali, tym stawali się bardziej kreatywni oraz zadowoleni z życia.

 

Jeden z uczestników eksperymentu, 24 letni John, pracownik korporacji, stwierdził:

„Przed rozpoczęciem badania zawsze miałem przy biurku paczkę cukierków lub innych słodyczy. Sięgając po jednego cukierka, zaraz chciałem jeść następnego i musiałem walczyć o to by skupić się na pracy. Zamiana cukierków na porcję warzyw z dodatkiem owoców sprawiła, że po ich zjedzeniu odczuwam sytość oraz przypływ energii, który motywuje mnie do pracowania. Przestałem być niewolnikiem głodu w pracy.”

 

Z czego wynika ten fenomen? Naukowcy podają kilka możliwych rozwiązań. Jednak ze wszystkich płynie wniosek, że nie zwracając uwagi na to co spożywasz w trakcie pracy, tracisz na produktywności. Owoce i warzywa są źródłem min. antyoksydantów oraz witamin, które działają jak doping, stymulujący organizm do wytwarzania dopaminy – neuroprzekaźnika odgrywającego istotną rolę w odczuwaniu ciekawości, motywacji oraz zaangażowania.

 

Badanie, które opisuję pochodzi z British Journal of Health Psychology, znajdziesz je klikając w ten link.

 

Jeżeli myślisz poważnie o osiąganiu lepszych wyników w pracy, jeżeli chcesz wybić się ponad przeciętność i nie skończyć jako zwykły, szary „korpoludek”, to podejmuj mądre decyzje w kwestii odżywiania.

 

I jeszcze jedna wskazówka na koniec:

 

Cała sztuka nie polega na tym, aby w nieskończoność odmawiać sobie słodyczy w pracy i walczyć z pokusami, kiedy współpracownik zajada się czekoladą. Zrób tak aby zdrowe jedzenie stało się najprostszym wyborem!

 

A jak wygląda Twoje odżywianie w pracy? Podjadasz słodkości, czy starasz się odżywiać racjonalnie? Jak oceniasz swoją produktywność? Spędzasz dzień w pracy aktywnie, czy czekasz tylko na jej zakończenie?

Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej.


Czy pobrałeś już mój bezpłatny kalkulator do wyliczania posiłków w diecie, jeśli nie to Kliknij tu!

Prócz kalkulatora posiłków, otrzymasz informacje o najnowszych wpisach i innych darmowych materiałach.

 

Jeżeli szukasz trenera personalnego w Warszawie i chcesz trenować np. w CityFit Rondo ONZ oraz otrzymać specjalny rabat na zakup pierwszego pakietu treningów personalnych, to przejdź do sekcji kontakt i napisz do mnie wiadomość 🙂

 

– Trener Janek